Üretemeyen Türkiye: Toplu iğne ve cımbıza 9,3 milyon dolar

Üretim kapasitesi gerileyen Türkiye geçen yıl toplu iğne ve cımbız gibi ürünlerin ithalatına 9,3 milyon dolar ödedi.10-01-2020 14:43

Üretim kapasitesi her geçen yıl gerileyen Türkiye toplu iğne ve cımbız gibi ürünlerin ithalatına geçen yıl 9,3 milyon dolar ödedi.

Her geçen yıl ithalata harcanan ücret daha da artarken, ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretilmesi için çalışmalara başladıklarını öne süren Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, geçen yıl 1.1 milyar dolar fazla veren sektörün dış ticaret fazlasını daha da artırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Sözcü gazetesinden Taylan Büyükşahin'in haberine göre, HISİAD Başkanı Tecdelioğlu, KOSGEB ile görüştüklerini ve ana hedeflerinin ithal edilen ürünlerinin Türkiye'de üretilmesi olduğunu iddia ederken, “İthal edilen ürünlerle ilgili çok detaylı bir analiz yapıyoruz.

Yakında kapsamlı bir rapor ortaya çıkacak ve 2020 yılı içinde düzenleyeceğimiz çalıştayda bu raporu açıklayacağız. Türkiye’de üretilmesi mümkün iken ithal edilen ürünleri tek tek ortaya koyup bir üretim atağı başlatacağız” dedi.