Ürdün Kralı Abdullah: Türkiye cihatçıları Avrupa'ya ihraç ediyor

Ürdün Kralı Abdullah'ın, ABD'li yetkililerle Ocak ayında yaptığı bir görüşmede Türkiye hakkında ağır ithamlarda bulunduğu öne sürüldü. İddialara göre Kral Abdullah, Avrupa'nın bir göçmen kriziyle ve terör tehlikesiyle karşı karşıya kalması tesadüf değil, bizzat Türkiye tarafından uygulanan bir dış politikanın sonucu. Kral Abdullah'ın, radikal islamcılığın Türkiye tarafından bilinçli olarak üretilip Avrupa'ya ihraç edildiğini belirttiği ve IŞİD ile Türkiye arasındaki petrol satışına dair ise "kesinlikle yapılıyor" dediği belirtiliyor.25-03-2016 14:31
İleri Haber

Ürdün Kralı Abdullah'ın, ABD'li yetkililerle Ocak ayında yaptığı bir görüşmede Türkiye hakkında ağır ithamlarda bulunduğu öne sürüldü. İddialara göre Kral Abdullah, Avrupa'nın bir göçmen kriziyle ve terör tehlikesiyle karşı karşıya kalması tesadüf değil, bizzat Türkiye tarafından uygulanan bir dış politikanın sonucu. Kral Abdullah'ın, radikal islamcılığın Türkiye tarafından bilinçli olarak üretilip Avrupa'ya ihraç edildiğini belirttiği ve IŞİD ile Türkiye arasındaki petrol satışına dair ise "kesinlikle yapılıyor" dediği belirtiliyor.

Middle East Eye adlı web sitesinden David Hearst'ün haberine göre, Ürdün Kralı Abdullah, Ocak ayında bir grup üst düzey ABD'li yetkili ile buluştu. Görüşmede Kral Abdullah ABD'li yetkililere şunları söyledi: "Gerçek şu ki, Türkiye bir dış politika çizgisi olarak Avrupa'ya terörist ihraç ediyor. Avrupa'nın bir anda göçmen krizi ve terör tehdidi ile karşı karşıya kalması tesadüf değil."

Görüşmede bulunan bir ABD'li senaörün IŞİD'in Türkiye'ye petrol satıp satımadığı yönündeki sorusuna ise, Kral Abdullah "kesinlikle" şeklinde yanıt verdi.

MEE'den Hearst görüşmenin 11 Ocak'ta gerçekleştirildiğini belirtirken, buluşmada John McCain, Bob Corker, Mitch McConnel ve Harry Reid gibi üst düzey ABD'li politikacıların yer aldığını ileri sürdü.

Kral Abdullah, görüşme sırasında Erdoğan'ın bölgede radikal islamcı bir çözüm istediğini belirtirken, "Türkiye Suriye'de radikal islamcı bir çözümün peşinden koşuyor" dedi. Kral Abdullah, Türkiye'nin tüm dünyaya stratejik zorluklar çıkardığını ifade edip, "IŞİD'e karşı bazı taktiksel sorunlar yaşıyoruz ama stratejik olarak değil. Ancak Türkler stratejik olarak bizimle birlikte değiller" dedi. Türkiye'nin yalnızca radikal islamcı örgütlere destek olduğunu ve yabancı cihatçıların sınırdan geçişlerine izin verdiğini belirten Kral Abdullah, Türkiye'nin aynı zamanda Libya ve Somali'de de cihatçı grupları desteklediğini ve radikalizmin Türkiye tarafından üretildiğini söyledi.