Ünlü keman virtüözü İlyas Tetik geçim sıkıntısı sebebiyle intihar etti

Ünlü keman virtüözü İlyas Tetik geçim sıkıntısı sebebiyle intihar etti

Yaşadığı geçim sıkıntılarından dolayı İstanbul'daki evinde intihar ettiği öğrenilen İlyas Tetik, Zeki Müren'den Tarkan'a, Ahmet Kaya'dan Şevval Sam'a kadar birçok müzisyenle çalışmış ve aynı sahneyi paylaşmıştı.

Ünlü keman virtüözü ve besteci İlyas Tetik yaşadığı geçim sıkıntılarından dolayı İstanbul'daki evinde intihar etti.

AKP iktidarının pandemi sürecinde yalnız bıraktığı bir kültür-sanat emekçisi daha intihar etti. Türkiye'nin en ünlü müzisyenleriyle çalışan keman virtüözü İlyas Tetik'in Sarıyer'deki evinde geçim sıkıntısı sebebiyle intihar ettiği öğrenildi.

Tetik'in intihar ettiğini fark eden ailesi hemen polis ekiplerine bildirdi. Sarıyer Asayiş Büro ve Olay Yeri İnceleme ekipleri Tetik'in evinde incelemelerde bulundu.

İLYAS TETİK KİMDİR? 

25 Eylül 1960 tarihinde İzmir'de dünyaya gelen İlyas Tetik, keman çalmaya 13 yaşında kendi imkanları ile başladı. Çocukluk yılları boyunca, İzmir'den İstanbul'a gelip bir stüdyo kurma hayali olan Tetik, uzun çabalardan sonra bunu başardı ve yıllar içinde kariyer basamaklarını çıktı.

İlyas Tetik'in yönettiği ilk albüm Tüdanya'nın Seni Sevmeyen Ölsün adlı çok satan albümü oldu. Bir yandan beste çalışmalarına da ağırlık veren müzisyen, Seni Buldum Ya, Yıllarım, Hayatımı Yazsam Roman Olurdu, Yağmurlu Bir Günde Doğdum Anamdan, Bulunur Elbet gibi çok sevilen eserlere imza attı.

Tetik'in albümlerinde müzik yönetmenliği yaptığı sanatçılar arasında Mahsun Kırmızıgül, Sibel Can, Zeki Müren, Muazzez Abacı, Ahmet Kaya, Gönül Yazar ve Şevval Sam gibi isimler bulunuyordu. Usta müzisyen ayrıca Sezen Aksu, Tarkan, Sertab Erener, Levent Yüksel gibi birçok sanatçıyla da yıllarca aynı sahneyi paylaştı.

İlyas Tetik'in ilk solo albümü İstanbul'da Bir Keman, birbirinden farklı tarzları kendi perspektifinden yansıtmıştır.

DAHA FAZLA