Üniversitelere 'fuhuş evleri' diyen Ebubekir Sofuoğlu'na bir tepki de Sinop Kadın Platformu'ndan

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'nun üniversiteler hakkındaki ''fuhuş evleri'' benzetmesine tepki gösteren Sinop Kadın Platformu, ''YÖK ve üniversite sessiz kalmamalı, basit bir soruşturma ile bu vahim olayın üzeri örtülmemelidir'' dedi.18-12-2020 13:15

İleri Haber

AKP'ye yakınlığı ile bilinen gerici Akit TV'de katıldığı programda üniversiteler için "Neredeyse fuhuş evleri" diyen Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu'na bir tepki de Sinop Kadın Platformu'ndan geldi. Yazılı bir açıklama yapan Platform, ''Eril zihniyete sahip; her fırsatta kadına, çocuğa, kadınların tercihlerine, yaşam şekillerine dil uzatan her kim olursa olsun teşhir etmekten vazgeçmeyeceğiz!'' dedi.

Sinop Kadın Platformu'nun açıklamasının tamamı şu şekilde:

'SOFUOĞLU DERHAL GÖREVDEN ALINMALI'

''Sakarya Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu; Akit TV canlı yayında, üniversiteler için "fuhuş evleri" ifadesini kullandı. Proseför unvanı ile görev yapan, bulduğu her fırsatta kadına, çocuğa dair skandal sözler dile getiren bu kişinin derhal akademisyenlikle tüm ilişiği kesilmelidir.

Bu zihniyete sahip bir öğretim görevlisinin öğrencilerine nasıl bir eğitim vereceği ve onları nasıl bir mobbinge maruz bırakacağı düşündürücüdür. Eril zihniyete sahip, her fırsatta kadına, çocuğa, kadınların tercihlerine, yaşam şekillerine dil uzatan her kim olursa olsun teşhir etmekten vazgeçmeyeceğiz!

Kendi bakış açısının çarpıklığı ile üniversiteleri tanımlayan profesörün sözleri hakkında YÖK ve üniversite sessiz kalmamalı, basit bir soruşturma ile bu vahim olayın üzeri örtülmemelidir.

Sinop Kadın Platformu olarak; erk dili, erk zihniyeti ile kadını, çocuğu hedef alan herkesin karşısındayız. Akademisyen unvanını taşımayı hak etmeyen Ebubekir Sofuoğlu seni teşhir ediyoruz. Bu kişi derhal görevden alınmalıdır.''

NE OLMUŞTU?

Akit TV'de “Derin Kutu” adlı programa Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu konuşmacı olarak katıldı. Z kuşağını eleştiren Sofuoğlu, üniversitede derslere katılımın düşük olduğunu söyledi.

Geçmiş dönemde AKP'den milletvekilliği aday adayı olan Sofuoğlu, konuşmasının devamında üniversiteler için, "Sayın Cumhurbaşkanımız da vurguladı. Neredeyse fuhuş evleri" dedi.

Sofuoğlu'nun sözleri üzerine programın diğer konukları, "Hocam yapmayın. Biraz ağır oldu” şeklinde karşılık verdi. Uyarılara tepki gösteren Sofuoğlu, "Gelin ben sizi gezdireyim. Siz nerede yaşıyorsunuz” ifadesini kullandı. 

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversiteler için skandal ifadeler kullanan Ebubekir Sofuoğlu hakkında, gelen tepkilerin ardından, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak" suçundan re'sen soruşturma başlattı.

Tepkilerin ardından, video kayıtlarına rağmen söylemediği bir cümle yüzünden kendisinden özür dilemesini beklendiğini öne süren Ebubekir Sofuoğlu, “Üniversiteler fuhuş yuvası, nerede dedim, bana cümlesini gösterin, ben bunu nerede söyledim. Gösteremeyeceksiniz, kullanmadım çünkü…” dedi.