Üniversitede özel şirkete kongre yaptırmışlar!

Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin özel bir şirkete kongre düzenlettiği öğrenildi.29-09-2019 11:22

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin ‘bilimsel’ kongreleri özel bir şirkete yaptırdığı ortaya çıktı. Üniversite bu etkinlikleri Asos Eğitim Bilim Danışmanlık Ltd. Şti.’ye yaptırdı. Ayrıca kongreler üniversitenin imkânları kullanarak gerçekleştirildi. Bunun için üniversite ile şirket arasında 2017’de protokol imzalandı. Bu protokole istinaden 2018 yılında üniversitede eğitim bilimleri, filoloji, sosyal, beşeri ve idari bilimler, güzel sanatlar, hukuk, din bilimleri, sağlık ve spor bilimleri alanlarında kongreler düzenlendi. Kongreye ilişkin mali iş ve işlemlerin Asos Eğitim Bilim Danışmanlık Şirketi tarafından gerçekleştirildi. Katılan kişiler çeşitli adlar altında bu şirkete ücret yatırdı.

KAMU İMKANLARIYLA KAZANÇ ELDE EDİLDİ.

Birgün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, sayıştay raporunda bu konuya ilişkin şu değerlendirmeler yapıldı: “Bu organizasyonlar Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü devre dışı bırakılarak Kamu İhale Mevzuatına aykırı şekilde ihale usulü kullanılmaksızın yürütüldü. Özel bir şirket tarafından kamu kaynağı niteliğindeki üniversite konferans salonları, üniversitenin isim, logo ve akademik itibar hakkı ücretsiz kullanıldı, ayrıca Döner Sermayeli İşletmeler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği’nin 17’nci maddesine aykırı olarak ve yetkisiz şekilde kamu adına kongre katılımcılarından ücret tahsil edildi. Netice olarak; kongre organizasyonu yapan firma üniversiteyi ve kamu imkânlarını kullanmak suretiyle kazanç elde etti.”

Raporun sonuç metninde ise şu ifadeler kullanıldı: “Kongre organizasyonunun öncelikle Döner Sermaye İşletmesi bünyesinde yürütülmesi, işletme imkânları ile bu tarz bir kongrenin gerçekleştirilemediği durumlarda hizmet alımı usulü ile firmalardan temin edilmesi, kişilerce yapılacak ödemelerin üniversite tarafından belirlenen fiyatlar çerçevesinde Döner Sermaye İşletmesi hesabına yatırılması gerektiği değerlendirilmektedir.”

'EĞİTİM FAALİYETLERİ ÖZEL FİRMALARA YAPTIRILMIŞTIR'

Sayıştay, YÖK’e ilişkin raporunda ise Sürekli Eğitim Merkezleri’yle (SEM) ilgili de uyarıda bulundu. Raporda “Özel kurum, kişi ve kuruluşlarla işbirliği adı altında protokol düzenlenerek eğitim faaliyetlerinin özel firmalara yaptırıldığı görülmüştür” dendi. Raporda “SEM’lerle firmalar arasında protokol imzalanarak kayıtların alınması, ücretlerin belirlenmesi ve tahsilatlar firmalarca yapılmakta, SEM’ler ise sertifika basmaktadır. Firmaların öğrencilerden net olarak ne kadar tahsilat yaptığı bilinmemektedir” ifadeleri kullanıldı.