Üniversitede akraba saltanatı: Eş, çocuk, baldız, kuzen ve yeğenler…

Üniversitedeki akraba saltanatını savunan Genel Sekreter “Adamlar akrabamız diye aç mı kalsın?” dedi.15-02-2018 08:25

AKP iktidarıyla başta Erdoğan ailesinin öncülük ederek gelenek haline getirilen bürokraside eş dost akraba atamalarına bir yenisi daha eklendi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde ‘taşeron kadro' listesine giren 1100 kişi arasından, üniversite üst yöneticilerinin eşleri, oğulları, gelinleri, kardeşleri, baldızları, kuzen ve yeğenleri de çıktı. Mart ayındaki kadro sınavına bu akrabaların tümü katılacak.

“BEN HACI ADAMIM, KİMSENİN HAKKINI YEMEM”

Söz konusu kadro listesinde rektör, rektör yardımcısı, rektör danışmanları, genel sekreter, kütüphane, bilgi işlem ve yapı işleri başkanlarının akrabaları var. Oğlu listeye alınan Yapı İşleri Başkanı Vural Ercins, “Ben hacı adamım, kimsenin hakkını yemem. Oğlum da alnının akıyla listeye alındı” savunmasını yaptı. 2 oğlu ve gelini listeye giren Kütüphane Daire Başkanı Mustafa Hasbek ise “Listeye girdilerse hak ettiler demek ki” ifadesini kullandı. En çarpıcı savunma ise ise 2 yeğeni listede yer alan Genel Sekreter Hakan Yekbaş’dan geldi: “Yakınımız diye adamlar aç mı kalsınlar?”

KİM, KİMİ LİSTEYE ALDIRDI?

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, eşi kadro listesine alınan Bilgi İşlem Daire Başkanı Ayhan Özdemir ise “Listeye alınmasında etkim olmadı. Şartları uymuş” iddiasında bulundu.

İşte listede yer alan akrabalar:

– Genel Sekreter Doç Dr. Hakan Yekbaş'ın 2 yeğeni.

– Kütüphane Daire Başkanı Mustafa Hasbek'in 2 oğlu ve gelini.

– Bilgi İşlem Başkanı Ayhan Özdemir'in eşi.

– Yapı İşleri Başkanı Vural Ercins'in oğlu.

– Rektör Alim Yıldız'ın yeğeninin baldızı.

– Rektör Danışmanı Oğuzhan Görler'in kardeşi ve kuzeni.

– Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç'ın akrabası.

– Rektör Yardımcısı Dr. Hilmi Ataseven'in amcasının oğlu.