Üniversite öğrencisine tecavüz eden şahsın cezası onandı

İstanbul'da üniversite öğrencisini, 2 metrelik bir duvardan camii avlusuna atıp daha sonra sürükleyerek götürdüğü odunlukta tecavüz eden şahsın cezası onandı.06-12-2017 15:41

İstinaf Mahkemesi, İstanbul’da kaldığı yurda dönen bir üniversite öğrencisini, 2 metrelik bir duvardan camii avlusuna atıp daha sonra sürükleyerek götürdüğü odunlukta tecavüz eden Moğolistan uyruklu Tuvshınbayar E.'ye verilen 26 yıl 8 aylık hapis cezasını onadı.

DHA'nın aktardığına göre; İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, dosya üzerinden yaptığı incelemede İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sanığa, "Nitelikli cinsel saldırı", "Nitelikli yağma", "Nitelikli kasten yaralama" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından verdiği toplam 26 yıl 8 aylık hapis cezasının hem tecavüzcü sanık, hem cinsel istismara maruz bırakılan genç kadın, hem de dosyaya katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü tarafından istinaf edildiğini hatırlattı.

İstinaf başvurusunu değerlendiren 20. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararının usul ve yasaya uygun olduğunu belirterek, tarafların istinaf taleplerinin esastan reddine, yerel mahkeme kararının onanmasına hükmetti. Kararda, nitelikli cinsel saldırı suçundan tarafların Yargıtay'a başvurma hakları bulunduğu belirtilerek, diğer üç suçtan kurulan hüküm yönünden ise kararın kesinleştiği kaydedildi.

ÜÇ SUÇTAN CEZASI KESİNLEŞTİ

Sanığın, "Nitelikli cinsel saldırı" suçundan aldığı 12 yıl 6 aylık hapis cezası 5 yıldan fazla olduğu için tarafların bu suç yönünden Yargıtay'a gitme hakları bulunuyor. Sanığın, "Nitelikli yağma" suçundan aldığı 4 yıl 2 ay, "Nitelikli kasten yaralama" suçundan aldığı 5 yıl ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan aldığı 5 yıllık hapis cezaları, Yargıtay'a başvuru için gerekli olan 5 yılın üzerinde olmadığından, bu suçlar yönünden verilen onama kararı kesinleşti.

NE OLMUŞTU?

Almanya’da okuyan ve öğrenci değişim programı Erasmus’la İstanbul’a gelen A.Ç. (22), 23 Aralık 2016 tarihinde akşam arkadaşları ile gittiği bir kafeteryadan saat 01.00 sıralarında ayrılarak kaldığı yurda doğru yürümeye başladı. A.Ç.’nin önü Osmanbey civarında bir kişi tarafından kesildi. Şahıs genç kadının önce cep telefonunu gasp etmeye çalıştı, direnmesi üzerine de 2 metrelik bir duvardan aşağı camii avlusuna attı. Yaralı haldeki kadını, avluda sürükleyerek caminin odunluğuna götüren şahıs, burada genç kadına tecavüz etti. Söz konusu şahıs genç kadına ait cep telefonunu gasp ederek kaçarken, A.Ç. bulunduğu yerden yaralı halde çıkarak yardım istedi. Yarı baygın bir halde bulunarak hastaneye kaldırılan A.Ç.'nin yapılan ilk kontrollerinde belinin kırıldığı tespit edilmişti.

Yakalandıktan sonra tutuklanan Tuvshınbayar hakkında açılan dava, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme 15 Mayıs 2017 tarihinde Tuvshınbayer'i, "Nitelikli cinsel saldırı", "Nitelikli yağma", "Nitelikli kasten yaralama" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 26 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.