'Üniversite mezunu temizlik görevlisi' ilanına 992 kişi başvurdu

Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin 'en az önlisans mezunu olma' şartı bulunan temizlik görevlisi ilanına 522’si önlisans, 470’i lisans bölümü mezunu 992 kişi başvurdu.23-03-2020 08:23

AKP hükümetinin ekonomi politikaları sebebiyşe işsizlik günden güne artarken, Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin temizlik görevlisi ilanında başvuru için , ‘En az önlisans mezunu olmak’ şartı yer aldı. Sekiz kişilik ilana 522’si önlisans, 470’i lisans bölümü mezunu 992 kişi başvurdu.

Ülkede üniversite mezunlarındaki işsizlik, yüzde 12,3 olan genel işsizlik oranını da aşarak yüzde 13,1’e ulaştı. İŞKUR’un verilerine göre, Türkiye’de kayıtlı işsiz sayısı 2004’ten 2018’e kadar 10 kat arttı. Geçen yıl İŞKUR’a kayıtlı her dört işsizden biri ise üniversite mezunu oldu.

Üniversite mezunları arasındaki işsizlik endişe verice boyuta ulaşırken Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin temizlik görevlisi ilanında başvuru için , ‘En az önlisans mezunu olmak’ şartı yer aldı.

'EN AZ ÖNLİSANS' ŞARTI

Kamuoyunda, ‘akademiyi bölen tasarı’ olarak bilinen, ‘Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi kurayla temizlik görevlisi alımı için ilan verdi. İki farklı ilan ile toplamda 16 temizlik görevlisi alınacağını duyuran Hacı Bayram Üniversitesi Rektörlüğü, sekiz kişi için lise mezunu, sekiz kişi için de üniversite mezunu olma şartı koştu. Üniversite mezunları için verilen ilana 522’si önlisans, 470’i lisans bölümü mezunu 992 kişi başvurdu. 19 Mart günü noter huzurunda yapılan kurayla 32 kişi seçildi. İşe alınacak 16 kişi kurayla belirlenecek.

'MÜLAKATTA NE SORACAKLAR?'

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, bir milyondan fazla üniversite mezunu işsizin olduğu ülkede, gençlerin her işi yapmaya razı edildiğini söyleyen CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Ülkenin geldiği işsizlik seviyesini düşünün. Yıllarca üniversite sıralarında dirsek çürütmüş 992 kişi bu işe başvuru yaptı. Şimdi ileri bir tarihte mülakat yapılacak ve kurayla belirlenen üniversite mezunu 32 kişi mülakata alınacak. Acaba ne soracaklar merak ediyorum. Örneğin Kimya bölümü mezunu birine temizlik deterjanlarının formülünü mü soracaksınız? Maalesef her ile üniversite açmakla övünen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Yazıklar olsun bu zihniyete. Üniversite mezunu temizlik görevlisi arıyorlar."

İŞKUR’a kayıtlı her dört işsizden birinin üniversite mezunu olduğu Türkiye’de, Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin açtığı temizlik görevlisi almak için önlisans mezunu olma şartı arıyor. Sekiz kişilik ilana 522’si önlisans, 470’i lisans bölümü mezunu 992 kişi başvurdu