UNICEF: 80 milyon çocuk risk altında, her gün 6 bin çocuk ölebilir

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, koronavirüs salgını nedeniyle, 68 ülkede rutin aşı hizmetlerinin kesintiye uğramadığını ve 1 yaş altı 80 milyon çocuğun risk altında bulunduğu uyarısını yaptı.23-05-2020 12:55

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Henrietta Fore ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle bir toplantı düzenlendi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının başlangıcından bugüne kadar 5 ay geçtiğini anımsatan Fore, aradan geçen zamanda salgının çocuklar üzerindeki derin etkisinin uzun süreceğini bildiklerini vurgulayarak, "Covid-19'un hızla çocuk hakları krizine dönüşen bir sağlık krizi olmasından korkuyoruz" uyarısında bulundu.

'1,8 MİLYAR ÇOCUK EVDE KALIYOR'

Fore, salgına karşı alınan önlemler nedeniyle dünya genelindeki çocukların dörtte üçünün başka bir ifadeyle 1,8 milyar çocuğun "evde kal" politikasının uygulandığı ülkelerde yaşadığını aktardı. Ayrıca, 153 ülkede okulların kapatıldığını 1,2 milyar çocuğun (toplam eğitim alan çocukların yüzde 70'i) eğitim alamadığına işaret etti.

'GELECEK 6 AYDA HER GÜN 6 BİN ÇOCUK ÖLEBİLİR'

Direktör Fore, geçen hafta Johns Hopkins Üniversitesi’nin açıkladığı verilere göre, salgının devam ederek sağlık hizmetlerini kesintiye uğratması durumunda, gelecek 6 ay her gün 6 bin çocuğun "önlenebilir hastalıklardan dolayı ölebileceği" tahmini yapıldığını aktardı.

"Bir yaşın altındaki en az 80 milyon çocuk risk altında, çünkü 68 ülkede küçük çocuklar için rutin aşılama hizmetleri önemli ölçüde kesintiye uğradı." ifadesini kullanan Fore, Covid-19 dolayısıyla kızamık ve çocuk felci için aşı kampanyalarının büyük darbe yediğini söyledi.

'HAYAT KURTARICI AŞILARI UNUTMAMALIYIZ'

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus ise salgın nedeniyle sekteye uğrayan en önemli hizmetlerden birinin de rutin çocuk aşıları olduğunu belirtti.

Fakir veya zengin ülkelerde on milyonlarca çocuğun difteri, kızamık ve zatürre gibi öldürücü hastalıklara yakalama riskiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, "Dünyanın Covid-19 için güvenli ve etkili bir aşı geliştirmek için bir araya geldiği bir dönemde, zaten var olan ve her yerde çocuklara ulaşmaya devam etmesi gereken onlarca hayat kurtarıcı aşıyı unutmamalıyız" diye konuştu.