UNICEF: 5 yaş altı 8 milyon çocuk açlıktan ölmek üzere

UNICEF: 5 yaş altı 8 milyon çocuk açlıktan ölmek üzere

Küresel gıda krizine dikkat çeken UNICEF, 15 ülkedeki 8 milyon çocuğun açlıktan ölmek üzere olduğunu açıkladı.

UNICEF, birçoğu Afrika kıtasında yer almak üzere 15 ülkede, 5 yaş ve altındaki 8 milyon çocuğun açlık nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı ve G7 liderlerinden 1,2 milyar dolarlık yardım paketi talep etti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) gıda kıtlığından en çok etkilenen Afganistan, Burkina Faso, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Haiti, Kenya, Madagaskar, Mali, Nijer, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Sudan ve Yemen'de, 5 yaş ve altındaki 8 milyon çocuğun yetersiz beslenmeden dolayı ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, UNICEF, çocuk ölümlerinde yaşanması muhtemel patlamanın engellenmesine yardımcı olunması için bu ülkeleri bir "hızlandırma planına dâhil ettiğini" duyurdu.

GIDA FİYATLARI VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KRİZİN DERİNLEŞMESİNDE ETKİLİ

Küresel gıda krizinin etkilerinin ağırlaşmasından ötürü sene başından bu yana 260 bin çocuğun daha ölüm riski seviyesine geldiğini ve bunun dakikada bir çocuk anlamına geldiğini belirten UNICEF, alınması gereken önlemlerin aciliyetine dikkat çekti. Yaşanan krizin derinleşmesinde; Ukrayna savaşı sebebiyle artan gıda fiyatları, birçok ülkede iklim değişikliği nedeniyle görülen uzun süreli kuraklık ve pandeminin ekonomik etkilerinin rol oynadığı belirtildi.

Söz konusu 15 ülkenin acilen gıda ve ilaç yardımına ihtiyaç duyduğunu ifade eden UNICEF, önümüzdeki günlerde Almanya'da bir araya gelecek olan G7 liderlerine çağrıda bulundu.

UNICEF; Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada'dan oluşan G7 liderlerinden 1,2 milyar dolarlık bir yardım paketi talep etti.