Umre diye Urfa’daki Balıklıgöl’e götürdüler

Umre yolculuğu için bir firmaya başvuran onlarca kişi, Antep ve Urfa’daki Balıklıgöl gezdirildikten sonra alındıkları yere geri getirildi.13-04-2018 07:20

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde Hac yolculuğu için bir firmaya başvuran 68 kişi, Gaziantep ve Şanlıurfa gezdirildikten sonra tekrar ilçeye getirildi.

Kayseri'deki bir firmanın görevlileri, Hac ziyareti için Elbistan ilçesinden 68 kişilik kafileyi Suudi Arabsitan’a götürmek üzere iki otobüsle yola çıkardı.

Aralarında yaşlıların da bulunduğu kafiledekiler, firma yetkililerinin kiraladığı otobüslerle Gaziantep ve Şanlıurfa'da dolaştırıldı.

AA'nın haberine göre, otobüste dolandırıldıklarını anlayan kafiledekiler, Elbistan'daki yakınlarına haber verdi. Vatandaşlar, Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne gelerek polis ekiplerine konu hakkında bilgi verdi.

Kafileyi taşıyan otobüsler, İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde durduruldu. Kutsal toprakları ziyaret için kişi başı 690 dolar verdiğini iddia eden kafiledekiler, emniyette firma yetkililerinden şikayetçi oldu.

‘ŞANLIURFA'YI GEZDİRİP GERİ GETİRDİLER’

Yolculardan D.M.K., gazetecilere yaptığı açıklamada, Hacca gitmek için söz konusu firmayla anlaştıklarını belirtti. Firma yetkililerinin Kayseri'den uçağa bindirileceklerini söyleyerek kendilerini otobüse aldığını ifade eden K., "Otobüse bindirdikten sonra Şanlıurfa'da Balıklı Göl'ü gezdireceklerini söylediler. Akşam olduğunda bizi götüremeyeceklerini belirtip Elbistan'a geri getirdiler" dedi.

Mağdur olduklarını belirten Y.K. da "Kutsal topraklara, Mekke ve Medine'ye gitmek için yola çıktık ancak Şanlıurfa'yı gezdirip geri getirdiler" ifadesini kullandı.

Öte yandan polis ekipleri, otobüs şoförlerini ifadelerini almak üzere emniyete götürdü.