Uluslararası Af Örgütü: İran'da en az 106 eylemci hayatını kaybetti

Akaryakıt zamları sonrası İran'da başlayan gösterilerde en az 106 kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin de gözaltına alındığı belirtildi.20-11-2019 09:05

Akaryakıt zamlarının şiddetli protestolara neden olduğu İran'da, Uluslararası Af Örgütü'nün açıklamasına göre en az 106 kişi hayatını kaybetti. 

İran’ın yarı resmi ajansı ISNA ve FARS’ın haberlerine göre, bir Devrim Muhafızları komutanı ile iki Besic milisi Tahran’ın batısındaki gösterilerde bıçaklanarak öldürüldü. Güvenlik görevlilerinin, bir grup tarafından pusuya düşürülerek saldırıya uğradığı belirtildi. AFP muhabiri, göstericilerin en az iki benzin istasyonunu ateşe verdiğini, bir polis merkezinde de hasar meydana geldiğini duyurdu. Gösteriler ve çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısına ilişkin ise çelişkili açıklamalar gelmeye de devam ediyor.

FARKLI RAKAMLAR

İran resmi makamları, son olayla birlikte gösterilerde can kaybının 5’e yükseldiğini ilan etmiş oldu. BBC Farsça’nın önceki gün gündeme yansıyan haberinde, ölenlerin sayısı 12 olarak kaydedilmişti. 

'106 ÖLÜ, BİNLERCE GÖZALTI'

Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü geçen cumadan bu yana en az 106 göstericinin hayatını kaybettiğini savundu. Olaylarda binlerce kişinin gözaltına alındığı da kaydedildi.

ABD tarafından finanse edilen rejim muhalifi Radio Farda’ya göre de 90’dan fazla gösterici hayatını kaybetti. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği “onlarca kişinin öldüğü” şeklinde gelen haberlerin kaygı verici olduğunu açıkladı. BM, ayrıca gösterilerin başlamasının ardından getirilen internete erişim engelinin de kaldırılmasını istedi.

'İDAM CEZASI' İDDİASI

Bu arada İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, Devrim Muhafızları Ordusu’nun “ciddi önlemler alınacağı” uyarısı sonrasında ülke genelinde durumun kontrol altına alındığını söyledi. İran’ın dini lideri Ali Hamaney’e yakınlığıyla bilinen Keyhan gazetesi ise “protestolarda şiddete liderlik edenlerin idamla cezalandırılacağını” iddia etti.