Uluslararası Af Örgütü: Osman Kavala'yı serbest bırakın

Uluslararası Af Örgütü, hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapsi istenen Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısında bulundu.09-10-2020 17:38

Uluslararası Af Örgütü, hakkında düzenlenen ikinci iddianameyle ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapsi istenen iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Ofis Direktörü Nils Muiznieks'in konuya ilişkin yaptığı açıklamada yargı sürecinin "utanç verici" olduğu belirtilierek, Kavala'nın serbest bırakılması ve adaletin sağlanması çağrısı yapıldı.

Açıklamada ileriki bölümlerinde şu ifadelere yer verildi:

“Yaklaşık üç yıldır cezaevinde tutulan Osman Kavala’ya şimdi de başka bir temelsiz ‘casusluk’ suçlaması yöneltiliyor. Osman Kavala, bu yeni iddianamedeki ‘casusluk’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Kafkavari tabiri aşırı kullanılan bir klişe haline gelmiş olsa da Osman Kavala’nın durumu için kaygı verici ölçüde uygun bir tabir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi geçen aralık ayında verdiği kararla Osman Kavala’nın uzun süreli tutukluluğunun hukuka aykırı olduğuna ve ‘art niyet’ taşıdığına hükmetti. Buna rağmen Türkiye, bu bağlayıcı kararı uygulayarak, Kavala’yı serbest bırakmayı reddediyor. Bir kez daha, Türkiye’yi, Osman Kavala’yı cezaevinden serbest bırakarak, intikam amacı taşıdığı açıkça görülen suçlamaları düşürmesi çağrısı yapıyoruz ve Türkiye’yi Kavala’nın maruz kaldığı bu utanç verici adaletsizliğe son vermeye çağırıyoruz.” (MA)