Ülke 8 gündür yanıyor, iktidar seyrediyor...

Ülkede 28 Temmuz'da başlayan orman yangınları kontrol altına alınamazken, kayıp büyüyor...04-08-2021 19:00

Türkiye, orman yangınları mücadelesine sekizinci günde devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıkladığı son bilgiye göre, Antalya'da 2, Muğla'da 5, Isparta, Denizli, Balıkesir ve Manisa'da birer yangın sürüyor. 28 Temmuz'dan beri süren yangınlarda Muğla'da 1, Antalya'da 7 kişi yaşamını yitirdi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangınlarda son duruma ilişkin "6 ilde, 11 farklı yangınla mücadele devam ediyor, 32 ilde 152 yangın kontrol altına alındı" bilgisini paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangın bölgeleri olan Muğla'da tedavisi devam eden 36 hasta olduğunu ve 1 kişinin vefat ettiğini, Antalya'da ise tedavisi devam eden 11 hasta olduğunu ve 7 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Orman yangınlarıyla mücadeleye Azerbaycan, İran, Rusya, Hırvatistan, İspanya ve Ukrayna'dan toplamda 18 hava aracı destek veriyor.

MİLAS'TA YANGIN TERMİK SANTRALE DAYANDI 

İleri Haber'in ulaştığı görüntülerde, Milas'taki yangının termik santrale çok yaklaştığı ve söndürme çalışmalarının sürdüğü görüldü. 

 

Yangın nedeniyle Kemerköy Termik Santrali personeli tahliye edildi. Ardından Ören bölgesi tahliye edildi.

Kemerköy Termik Santrali’ne yangının sıçramasının ardından, Muğla genelinde elektrik kesintisi bekleniyor.

Türkevleri Mahallesi'ndeki yangın, sarp ve kayalık arazide zaman zamanda yerleşim yeri yakınlarında etkisini sürdürüyor.

Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangına, bölgede bulunan ekiplerce müdahale edilmeye çalışılıyor. Bazı ekipler ise yerleşimin yoğun olduğu alanlarda güvenlik amacıyla bekletiliyor.

 

ADANA'DA KOZAN'DA ÇIKAN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ 

Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Tapan köyünde çıkan yangın, Jandarma, OGM ve Adost Dağcılık Ekibi üyeleri tarafından koordineli biçimde yapılan çalışma sonucu söndürüldü.