Ulaşım-İş Sendikası Genel Başkanı: TCDD'de özelleştirmelere karşı çıktığım için iş sözleşmem feshedildi

Ulaşım-İş Genel Başkanı Cihad Koray, iş sözleşmesinin feshedildiğini duyurdu. Koray, fesih nedenini "TCDD’nin yeniden yapılanması adı altında özelleştirilmesine karşı duruşumuzdur" diye açıklayadı.05-03-2021 14:20

İleri Haber

Ulaşım-İş Sendikası Genel Başkanı Cihad Koray, TCDD’de özelleştirmelere karşı çıktığı için iş sözleşmesinin feshedildiğini söyledi. Koray, “Özelleştirmeler hem ülkeye hem kurumlara zarar vermiştir. Özelleştirme ve rantçıların karşısında yer alacağız" dedi.

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) Genel Merkezi’nde, Genel Başkan Mehmet Balık ve Ulaştırma Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası (Ulaşım-İş) Genel Başkanı Cihad Koray bir basın açıklaması yaptı. Büro Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Büro-İş) Genel Başkanı Alay Hamzaçebi ve sendikaların Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri ile üyelerin de katıldığı basın açıklamasında "AKP iktidarının işten atma, ihraç, baskı ve sürgün politikalarına karşı mücadele" kararlılığı vurgulandı.

‘ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞI ÇIKTIM, SÖZLEŞMEM FESHEDİLDİ’

Açıklamada, Ulaşım-İş Genel Başkanı Koray, iş sözleşmesinin feshedildiğini duyurdu. Fesih nedenini "TCDD’nin yeniden yapılanması adı altında özelleştirilmesine karşı duruşumuzdur" diye açıklayan Koray, şunları söyledi:

"TCDD'ye bağlı ilki TÜLOMSAŞ, ikincisi TÜDEMSAŞ, üçüncüsü TÜVASAŞ olarak bu üç bağlı ortaklığın Cumhurbaşkanı kararnamesiyle TÜRASAŞ çatısı altında bir araya getirileceğinin yer almasıyla TCDD'nin bölünme sürecinin ve yeni yeni kurumların oluşturulması sürecinin başladığını ve devam ettiğini ifade ettik. Hangi kamu kuruluşu yeniden yapılandırılmışsa o kurumların hayrına olmamıştır. TCDD'nin elinde olan taşınmazlar ve arazilerin rantçıların iştahını kabarttığının farkındayız. Bugüne kadar özelleştirmelerin 65 milyar dolar gelir elde edilmiştir. Yaklaşık 60 milyar dolar demir yollarına yatırım yapılmıştır. Buna rağmen yük ve yolcu taşımacılığında 2002 yılının oranlarının gerisinde kalınmış TCDD tarihin en fazla zarar ettiği, can ve mal kaybına sebep olan kazalar bu dönemde yaşanmıştır. Özelleştirmeler hem ülkeye hem kurumlara zarar vermiştir. Özelleştirme ve rantçıların karşısında yer alacağız."

‘SORUŞTURMA UYGUN OLMAYAN ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLDÜ.

Uygun olmayan şekil ve esaslar üzerinden sürdürülen soruşturmaya dikkat çeken Koray, iş sözleşmesinin gerekçesinin sudan bahaneler olduğunu ifade ederek "bu soruşturmayı açanların çok uzun süredir uygun zaman ve fırsat bekledikleri açıkça görülmektedir. Bu soruşturma idarenin hakkımda soruşturma başlatması sonrasında açılmamıştır. Bir figüran bulunmuş makamın incelenmesi için teftişe havale ettiği yazısı Teftiş Kurulu Başkanı tarafından teftişe dönüştürülmüştür. 13 gün izin yapılmasına rağmen iznin usule uygun yapılmadığı gerekçesiyle 22 gün mazeretsiz olarak işe gelmemekle kusurlu bulunmuş ve sözleşmemin feshi gerçekleşmiştir. Soruşturma açıldığı tarihte kullanabileceğim 50 güne yakın iznim olmasına rağmen, izinsiz gösterilerek hakkımda bu karar verilmiştir. Ergenekon ve Ay Işığı ve Balyoz kumpaslarında ki soruşturmaların benzeri bir süreç yaşanmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

‘ASIL AMAÇ SENDİKAYI SUSTURMAK’

Devlet memur olarak 36 yıllık hizmeti olan ve bu süreçte uyarı cezası dahi almadığının altını çizen Koray, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Esas amaç Ulaşım-İş Sendikası’nı, Genel Başkan üzerinden sindirmek ve susturmaktır. Elbette adalet önünde gereken mücadelemizi yürüteceğiz.”