Ukrayna'nın 'Hitler'i gözaltına alındı

Ukrayna'da Hitler lakaplı neonazi lideri Kiev'de gözaltına alındı.06-01-2021 21:14

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), faaliyetine son verilen bir neonazi grubunun ‘Hitler’ lakaplı liderinin başkent Kiev’de gözaltına alındığını duyurdu.

Sputnik'te yer alan habere göre, SBU tarafından yapılan açıklamada, neonazi grubu üyelerinin, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye silahlı saldırı düzenleyerek 51 kişiyi öldüren Brenton Tarrant’ın taraftarı olduğu ifade edilirken grup liderinin terör eylemleri için talimat yaydığı aktarıldı.

Açıklamada, grup liderinin “e-posta ve mesajlaşma servisleri aracılığıyla, aralarında Tarrant’ın ‘manifestosu’ dahil, ırksal ve dini gerekçeli terör saldırıları düzenleme yönünde çağrılar ve talimatlar içeren materyallerin dağıtımı için gizli bir ağ kurduğu” bildirildi.

Grup üyelerinin Tarrant ‘manifestosunu’ Ukraynaca ve Rusçaya çevirerek broşür şeklinde dağıtıldığı aktarıldı.

‘Hitler’in suç faaliyetine ilişkin delilleri elde ettiklerini anlatan SBU, yapılan aramada yasaklı edebiyat ve neonazi işaretlerine el konulduğunu belirtti. Grup liderine, “aleni terör eylemi çağrısı yapma” ile ilgili suçlama yöneltildi. Ceza kanununun ilgili maddesi, 5 yıla kadar hapis ve malvarlığına el konulması cezalarını öngörüyor.