Ukrayna lideri Zelenskiy'den Putin'e Donbass'ta görüşme teklifi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Vladimir Putin'e Ukrayna'nın doğusunda iki ülke arasında gerilime konu olan Donbass bölgesinde görüşme teklifinde bulundu.20-04-2021 23:35

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Donbass bölgesinde görüşme teklifinde bulundu. “Normaniya Dörtlüsü” danışmanları ve Üçlü Temas Grubu’ndaki güvenlik alt grubu görüşmelerinde, tam ateşkes konusunun ele alındığını ve bölgedeki durumu maksimum net görmek ve anlamak için temas hattında görüşme teklifinin dile getirildiğini anımsatarak şöyle dedi:

“Ne anlayacağım? Ben zaten her ay oraya gidiyorum. Sayın Putin! Daha da ileriye giderek size, savaşın devam ettiği Ukrayna’nın Donbass bölgesinde istediğiniz noktada görüşmeyi teklif etmeye hazırım”. 

Rusya ordusunun Ukrayna sınırlarındaki manevralarından dolayı tedirgin olduklarını kaydeden Zelenskiy, ülkesinin savaş istemediğini ama buna hazır olduğunu belirterek, “Bizim prensibimiz basit: Ukrayna savaş başlatan taraf değil, ama Ukrayna her zaman sonuna kadar duruyor” ifadesini kullandı.