Ukrayna düşen uçağın kara kutusunu geri istedi

Ukrayna, İran’ın ‘yanlışlıkla düşürdük’ dediği Ukrayna Havayolları’na ati yolcu uçağının kara kutusunu istedi. Kara kutunun geçtiğimiz günlerde Fransa’ya gönderileceği bildirilmişti.15-01-2020 11:13

Ukrayna savcılığı, İran’ın ‘yanlışla düşürdük’ dediği yolcu uçağının kara kutusunu geri istedi. Savcılık ve güvenlik servisi tarafından yapılan açıklamada, bu hafta İranlı üst düzey bir müfettişin, Ukrayna'yı ziyaret edip, Ukrayna laboratuvarının kara kutular üzerinde çalışmaya uygun olup olmayacağını belirleyeceği söylendi.

İran resmi ajansı IRNA'ya konuşan İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza Ofisi Genel Müdürü Hasan Rızayifer, Ukrayna uçağının kara kutusunun Fransa'ya gönderileceğini açıklamıştı.

Düşürülen uçağın kara kutusunun hafızasını okumak için İran'da yeterli imkanların bulunmadığını aktaran Rızayifer, "Kanada, Fransa ve ABD gibi ülkelerden kara kutudaki bilgilerin indirilmesi için gerekli yazılım donanımları İran'a göndermelerini talep ettik ancak bu ülkeler İran'ın teklifini reddetti." demişti.

Bunun üzerine kara kutunun dünyadaki tarafsız ve saygın laboratuvarlardan birinde okunması için Ukrayna, İsveç, İngiltere, Kanada ve ABD gibi ülkelere gönderilmesine karar verildiğini belirten Rızayifer, "Son olarak kara kutunun Fransa'da okunmasına karar verildi. Bu beş ülke de kara kutunun kodlarının Fransa'da çözülmesine onay verdi." ifadelerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı da sabah yaptığı açıklama ile söz konusu yolcu uçağının "hassas askeri bir noktanın" üzerinden geçerken "insani hata" sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü duyurmuştu.