Uğur Tekstil işçileri mücadelede kararlı, patron yalan söylemekte!

Kod 18 ile 300 işçiyi işten atan Uğur Tekstil sahibi Hayri Uğur’a karşı birleşen işçiler, haklarını alana kadar mücadele etmekte kararlı. Uğur ise işçilere 'fabrika kapandı' diye yalan söylemekte ısrarcı.04-10-2021 17:05

İleri Haber

Uğur Tekstil’in sahibi Hayri Uğur, sendikalı olan işçileri işten çıkarmak için ‘fabrika kapalı’ yalanını söyledi ve 300 işçiyi kod 18 ile işten attı.

DİSK Tekstil sendikasının Uğur Tekstil'de yetki almasının ardından işçiler üzerinde baskılar arttı, patron ise çözüm olarak ‘fabrikayı kapattık’ dedi. Dün ise bütün işçiler Kod 18 ile işten çıkarıldı. İşçiler bugün sendikanın çağrısı ile fabrika önünde bir araya gelmek için toplandı. Jandarma, Urfa Organize Sanayi Bölgesinin birçok noktasına kontrol noktaları koyarak işçilerin fabrikaya yaklaşmasını engellemeye çalıştı.

Engellemelere rağmen fabrika önünde toplanan Kod 18 gerekçesiyle işten çıkarılan işçiler, açıklama ve oturma eylemiyle haklarını talep etti. İşçiler, bugün şehir merkezinde bir açıklama daha yapacak ve İş-Kur’a Kod 18’in iptal edilmesi için toplu şekilde dilekçe verecek. İşçiler aynı zamanda dönüşümlü olarak fabrika önünde nöbet tutmaya başlayacak.

Fabrika önünde açıklama yapan DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “Patron bu fabrikayı kapattı diyelim. Nereye koyacak arkadaşlar? Bu fabrikayı dünyanın öbür ucuna da götürse Mersin’e de götürse İstanbul’a da götürse Şırnak’a da götürse biz buradaki üyelerimizle birlikte gittiği yere kadar kovalayacağız ve gerekirse evinin önünde bile eylem yapacağız. Nereye giderlerse oraya gideceğiz. Bu hilebazlığa, bu düzenbazlığı sırf işçilerden kurtulmak için yaptıkları bu sahtekarlığa boyun eğmeyeceğiz ve bu oyunu bozacağız” dedi.

KADIN İŞÇİLER TACİZ EDİLMİŞ: ‘PATRON OLUNCA SUÇ DA SERBEST, AHLAKSIZLIK DA SERBEST’

Avukatların fabrikanın ticari sicilini incelediğini kaydeden Türkmen, “Adım adım inceleyeceğiz. Bugüne kadar yaptıkları suçlarla ilgili suç duyurusu için dilekçelerimiz hazırlanıyor. Bu fabrikada baka suçlarda yapıldı. Bu fabrikada çalışan kadın arkadaşlarımıza bu fabrikanın yöneticileri tacizde bulundu. Ve bizzat kendileri bunu kabul edip bazılarını görevden attılar ama tacizden şikayetçi olan kadın arkadaşlarımıza zulüm yaptılar. Fabrika içinde oradan oraya sürdüler. Üstelik bunlar basına da yansıdı ama zengin olunca, patron olunca suç da serbest, ahlaksızlık da serbest, anayasayı çiğnemek de serbest.

‘DEVLET PATRON HAYRİ UĞUR’U KORUYOR!’

Biz bu ülkeyi Urfa’nın mülki amiri, yasaları uygulamakla yükümlü kişileri Hayri Uğur’u koruyor ve onun suçlarına sessiz kalıyor biz bu sisteme sessiz kalmayacağız. Çünkü bu fabrikadaki işçiler bu ülkenin vatandaşı, Hayri Uğur kadar haklara sahiptirler ve biz bu haklarımızın gasp edilmesine  bu suçlara göz yumulmasına müsaade etmeyeceğiz, haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

‘BU İKTİDAR GİDECEK, BU SUÇA ORTAK OLANLARDAN TEK TEK HESAP SORACAĞIZ’

Türkmen konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu devran değişmeyecek sanıyorlar. Bugüne kadar suç işleyen, yasa tanımayan, sendika tanımayan bu patronlar nerden güç alıyor? Yaptıklarının yanına kar kalmasında. Çünkü bu ülkenin yöneticileri bu suçlar için hiçbir şekilde onlara hesap sormuyorlar. Aslında suç işliyorlar, bu suçlara sessiz kalan herkes bu suça ortak oluyor. Nasıl olsa bu ülkede adalet yok, nasıl olsa bu ülke tek adam düzeninde, hak hukuk yok diye kendilerine güvenmesinler. Bu düzen elbet değişecek, bu iktidar elbet gidecek ve biz bu görevini kötüye kullanan, işçilerin haklı mücadelesi karşısında patronların suçlarına göz yuman ve ortak olanlardan tek tek hesap soracağız.

‘BİZ İŞÇİLERİN ALIN TERİNİ RAKI MASASINA MEZE ETMEYİZ’

Onlar bizi aptal sanıyor ya onlara aptal olmadığımızı göstereceğiz. Bir tek kendilerini akıllı sanıyorlar. Cuma günü bu karar şu: 1-1,5 ay fabrika kapalı görünsün, bu sürede de yangından mal kaçırır gibi hafta sonu fabrika içindeki ürünleri ve bazı makinaları taşıyorlar ve bu sürede yasadışı şekilde üretimlerini başka yere yaptıracaklar. İşçiler dağılacak ve pişman olacak hem işçilerden hem de sendikadan kurtulmuş olacaklar. Sonunda da fabrikayı açıp üretime devam edecekler. Biz bunu yer miyiz?  Bu kararlarını da rakı masasında kutladılar. Biz işçilerin alın terini rakı masasına meze edecek miyiz arkadaşlar?

FABRİKA KAPANDI DENİYOR, KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI YOK

Bazen her halkı mücadelemiz başarıyla bitmeyebilir ama mücadele etmeden birlik olmadan kazanacağımız hiçbir şey yok. İşçiler birlik olduğunda işçilerin kararlı birliği karşısında hiçbir güç duramaz arkadaşlar. Burada ekmeği için, sendika hakkı için, işi için mücadele eden 300 işçi ve aileleri ile birlikte binlerce insan demek. Bu da bütün Urfa’daki işçiler için mücadele etmek demek. Eğer bütün işçileri, bütün işçi sınıfına mücadele etmek, bizimle kavga etmek isteyen varsa da biz ekmeğimiz için hiçbir kavgadan kaçmayacağımıza da burada ant içiyoruz.

Fabrika yönetimi fabrikayı kapattığını ve herkesi çıkardığını söylüyor. Fabrika yönetimi öncelikle bütün işçi arkadaşlarımızın ‘kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeden hiçbirimiz buradan ayrılmayacağız’ diyor işçi arkadaşlar.”

İşçiler, açıklamanın ardından oturma eylemi yaptı.