Uğur Şahin'den patent tartışmalarına yanıt: 'Bir kez yardım etmek işe yaramaz'

Koronavirüse karşı aşı geliştiren BioNTech'in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, patent tartışmalarına ilişkin konuştu. Şahin, "Gelişmiş ülkeler şunu anlamalı, bir kez yardım etmek işe yaramaz" dedi.12-05-2021 09:15

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı Pfizer ile birlikte aşı geliştiren BioNTech'in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin son dönemde gündeme gelen patent ve fikri mülkiyet konularına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Almanya merkezli Der Spiegel dergisine konuşan Şahin, ABD Başkanı Joe Biden’ın “Aşı şirketlerinin fikri mülkiyetin korumasından feragat etmelerini destekliyorum” açıklamasının ardından başlayan aşı patentlerinin askıya alınması tartışmalarına tepki gösterdi.

Sözcü'de yer alan habere göre Şahin, “Gelişmiş ülkeler şunu anlamalı, bir kere yardım etmek yeterli olmaz. Hükümetler, üreticiler ve kurumlar yoksul ülkelere düzenli olarak yardım etmeli. BioNTech, bu tür ülkelere hiçbir kâr amacı gütmeden düşük fiyatlarla aşı sağlıyor. Fikri mülkiyetin korunmasından feragat etmek bir çözüm değil” diye konuştu.

'PATENTLER SINIRLAYICI UNSURLAR DEĞİL'

Şahin sözlerine, “Patentler aşının üretiminde ya da tedariğinde sınırlayıcı unsurlar değil. Patentlerin kaldırılması küresel aşı üretimini ya da tedariğini yakın ya da orta vadede artırmayacaktır. Sürecin tıkandığı nokta formülün az bilinir olması değil, ham maddeye erişim, fabrika sayısı ve etkili bir tedarik zinciridir” diye devam etti.

Şahin aynı zamanda şirketin odak noktasının “sadece koronavirüs” olmadığını söylerken, “Teknolojimizi geliştirmek istiyoruz, kanser aşısının yanı sıra HIV, tüberküloz, grip aşılarını da üretmek istiyoruz. Ayrıca yeni talepler de geliyor. Sıtma aşısı geliştirmek de yeni bir önceliğimiz olacak” ifadesini kullandı.