Uçankuş TV'de neler oluyor? Ayrıntılara İleri Haber ulaştı...

Uçankuş TV'de son dönemde yaşanan sürecin ayrıntılarına İleri Haber ulaştı. Patron Can Tanrıyar'ın kirli oyunlarının gölgesinde kanal çalışanları ağır bir hak gaspıyla karşı karşıya...18-04-2021 03:08

Tugay Candan - @TugayCandann

Mail: tugaycandan@ilerihaber.org

Son günlerde kapanacağı ve çok sayıda çalışanın işsiz kalacağı konuşulan Uçankuş TV’de, patron Can Tanrıyar’ın haklarını isteyen işçiler tarafından darp edildiği öne sürülmüştü. Darp olayının altından Tanrıyar’ın kanaldaki ortağına karşı yaptığı usulsüzlükler çıkarken, içeriden aldığımız bilgiler, kanal çalışanlarının Tanrıyar’ın kirli oyunlarının gölgesinde hak gaspıyla karşı karşıya olduğunu gösterdi.

Uçankuş TV’de son dönemde kanalın kapanacağı ve 130 çalışanın işsiz kalacağı öne sürülmüş, patron Can Tanrıyar’ın da bir süre ortadan kaybolduğu iddia edilmişti. Dün (17 Nisan) akşam saatlerinde ise patron Can Tanrıyar’ın kanala gelen ve haklarını talep eden çalışanlara saldırdığı, bunun üzerine çalışanlar tarafından darp edildiği iddiası da ortaya atılmıştı.

UÇANKUŞ TV’DE NE OLDU?

İleri Haber, Uçankuş TV’deki sürecin ayrıntılarına ulaştı. İçeriden aldığımız bilgilere göre, Uçankuş TV’nin Can Tanrıyar dışındaki diğer ortağı inşaat patronu Metin Güneş, kanalın finansörlüğünü yürütüyordu. Bu ortaklıktan yaklaşık 1 yıl kadar kanal çalışanlarının dahi haberi olmadı. Bir süre sonra Güneş tarafı kanalın gelir-gider tablosunu incelemek istedi. Yapılan incelemede Can Tanrıyar’ın birçok maddi usulsüzlüğü ortaya çıktı. Çalışanlar da Güneş’in ortaklığını bu süreçte öğrendi.

ÇALIŞANLARA ŞUBAT AYINDAN İTİBAREN ÖDEME YAPILMADI

İncelemelerin ardından Can Tanrıyar, karantina bahanesi ile bir süre ortalıkta görünmedi. Şubat ayından itibaren de çalışanlara hiçbir ödeme yapılmadı. Kanal, bir süre fiilen sahipsiz kaldı. Tanrıyar’dan alacaklarını isteyen ve bir kısmı sigortasız olan çalışanlar, “Gidin Metin Güneş’ten isteyin” cevabıyla karşılaştı. Bunun üzerine çalışanlar, hakları için hukuki girişimlere başladı.

HAK ARAYAN ÇALIŞANLAR ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILDI

Bir süre sonra yeniden kanala gelen Tanrıyar, hukuki girişimleri başlatan yaklaşık 80 çalışanı yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını bahane ederek 17 Mayıs’a kadar ücretsiz izne çıkardı. Kanal ise kalan az sayıdaki çalışan ile yayınlarına devam etti. Tanrıyar’ın kanalı kapatmadan önce, son çare olarak bu süreçte yeni bir finansör bulma arayışında olduğu ve zaman kazanmak için ücretsiz izin uygulamasına gittiği yorumları yapıldı.

DARP İDDİALARI

Kanalda son dönemde Metin Güneş ile ilgili yapılan haberler de dikkat çekerken, dün akşam saatlerinde kanalın Maslak’taki yerleşkesinde Metin Güneş adına çalışan kişiler ve Can Tanrıyar arasında yapılan görüşmede anlaşmazlık yaşandığı ve bu anlaşmazlık üzerine çıkan tartışmada Can Tanrıyar’ın darp edildiği öğrenildi. Hakları gasp edilen ve ücretsiz izne çıkarılan bir çalışan, darp olayıyla kendilerinin kesinlikle bir alakası olmadığını, haklarını sadece hukuki yolla aradıklarını söyledi.