Üç ilin baro başkanlarından Uğur Mumcu açıklaması: 'Biliyorlar ki çektikleri tuğla başlarına yıkılacak'

Ankara, İstanbul ve İzmir Barosu Başkanları, Uğur Mumcu suikastına ilişkin açıklamalarda bulundu. İzmir Baraso Başkanı Özkan Yücel de “Biliyorlar ki çektikleri tuğla başlarına yıkılacak” dedi.25-05-2021 08:44

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, YouTube üzerinden yayınladığı son videoda 1993'te evinin önünde bombalı saldırıda yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu ve  1996'da Lefkoşa'da öldürülen gazeteci Kutlu Adalı'nın cinayetlerine ilişkin olarak Mehmet Ağar'ı işaret etmişti. Peker, "Uğur Mumcu şehit ediliyor, yanına ilk gelen kim; katil en önce gelir, Mehmet Ağar" demişti.

Cumhuriyet gazetesinden Seyhan Avşar'a konuşan İstanbul, Ankara ve İzmir baro başkanları durumu değerlendirdi. 

'TÜRKİYE YARGISI KUŞATILMIŞ'

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, soruşturma açmak için talimat beklendiğini söylerken "Türkiye yargısı kuşatılmış ve yürütmenin etkisi altında olduğu için savcıların bir işlem yapması imkânsız hale gelmiş durumda. Ayrıca yaşananlar bir siyasal hesaplaşma" dedi. 

'BAZI GİZLİ UNSURLAR VAR'

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan da "Gerçeğin ortaya çıkmasını engellemek üzere bazı gizli unsurlar, saklı kalması düşünülen unsurlar devlet adı altında çok yüce bir makamın arkasına gizlenmeye çalışıyor. 'Bir tuğla çekersem duvar yıkılır' anlayışına sığınıyorlar. Bir hukuk devletinde, demokratik cumhuriyette öncelikle yapılması gereken o tuğla çekilince duvar yıkılıp, gerçekler ortaya çıkacaksa bir cumhuriyet savcının çıkıp o tuğlayı çekmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

'ÇEKTİKLERİ TUĞLA BAŞLARINA YIKILACAK'

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel de "Tuğlayı çektikleri zaman kime zarar vereceği onlar için çok önemli. Eğer yurttaşa zarar verseydi umurlarında bile olmazdı. Biliyorlar ki çektikleri tuğla derin devletin, devlet içinde mafya ile ortaklaşmış siyasilerin başına yıkılacak. O yüzden tuğlayı çekmemek konusunda ısrar ediyorlar" yorumunu yaptı.