Üç Hilalli, 'Allahu Ekber'li tacize polisten yanıt: Kötü bir şey değil

İzmir'de bir yurttaşın evine dönük tacize polisten umursamaz yanıt geldi. Polis kendisine başvuran yurttaşın güvenliğini sağlamak yerine, tacizi meşrulaştıran ifadeler kullandı.19-10-2018 13:18

Çiğli Yakakent Mahallesi'nde yaşayan inşaat işçisi Sinan Can isimli yurttaşın kapısına Alevi ve Kürt kimliğini hedef alan ‘Defolun’ ve ‘Allahu Ekber’ yazıları yazıldı. Kapısına 3 hilal logosu da çizilen Sinan Can'a polisin verdiği yanıt ise saldırının kendisine nasıl zemin bulduğunu açıklar nitelikte. Eşi ve çocuklarıyla yaşadığı eve dönük tacizi polise bildiren Can'a karakolda, "Bu topraklarda yaşıyorsun. Kötü bir şey değil bunlar" denildi. 

'MAFYAVARİ KONUŞMALARA MARUZ KALDIM'

Evrensel'de yer alan haberde evine dönük tacizi anlatan Can, olayın geçtiğimiz hafta bir gece yarısı yaşandığını söyledi. Can, "Büyük ihtimalle biz uykudayken yapılmış. Sabah kapıyı açtığımda böylesi yazı ile karşılaştım. Çevremizde oturanlar genellikle iktidara yakın görüşteki kişiler. Sadece siyasi konular değil, herhangi bir konuda, binayla ilgili bir sorunla ilgili konuştuğumuzda bile Dersimli olmamdan kaynaklı bir takım mafyavari tehditkar konuşmalara maruz kaldım. Sudan sebeplerden dolayı bile sorun yaşıyorduk. Son olarak seçim döneminde siyaset konuştuğumuzda binaya Türk bayrağı, 3 hilalli bayrak asacaklarını dile getiriyorlardı. Binanın dış cephe yalıtım işlerini yapan Kürt işçiler için, ‘bunlar Kürt vatan haini, bunlara ekmek vermeyeceksiniz’ dedikleri oluyordu. Çoğu zaman tartışmamak için haklısınız deyip geçiştiriyordum" dedi.

'KÖTÜ BİR ŞEY DEĞİL BUNLAR'

Konuyu karakola taşıdığında yaşadıklarını anlatan Can, "Çizilenleri söylediğimde bana ‘Bu topraklarda yaşıyorsun. Kötü bir şey değil bunlar’ dediler. Yaklaşımlarından dolayı ve şikayetimin sonuçsuz kalacağı için gelip inceleme yapmalarını istemedim. Daha öncesinde bir gece motorum yakıldı ve yangın eve sıçradı. Bundan dolayı bile beni suçladılar. Yangın olayında bile üzerini örttükleri için bir çözüm bulacaklarını düşünmüyorum. Ondan dolayı konunun basına yansımasını istedim. Savcının tedbir aldığı kadın bile ölüyor. Ben sesimi bu şekilde duyurabilirim. Bilinmesini istiyorum. Bir yerlerden güç aldıkları için bu kadar rahatlar. Eşim ve çocuklarım sürekli sokakta. Ailem açısından tedirginim. Ben yokken zarar verebilir, gerek psikolojik gerek fiziksel olarak. Benim kimseyle bir sorunum ve hasmım yoktur. Kardeşçe yaşamak dışında bir düşüncem yok." şeklinde konuştu.