Twitter, Trump'ın seçimlere ilişkin paylaşımına 'tartışmalı bilgi' etiketi ekledi

Twitter, ABD Başkanı Trump'ın Pennsylvania'daki seçimlerle ilgili paylaşımına 'tartışmalı bilgi' etiketi ekleyerek kullanıcıları uyardı.03-11-2020 08:18

Sosyal medya platformu Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Yüksek Mahkeme'nin Pennsylvania eyaletinde postayla kullanılan oyların kabul tarihini uzatmasına tepki gösterdiği paylaşımına, "tartışmalı" bilgiler içerdiği gerekçesiyle uyarı etiketi ekledi.

ABD'de bugün düzenlenecek başkanlık seçimlerinde postayla kullanılan oylara ilişkin tartışmalar devam ederken, Trump en kritik eyaletlerdeki oy prosedürlerine ilişkin bir paylaşımda bulundu. Yüksek Mahkemenin ''Pennsylvania'da posta pulu 3 Kasım'a kadar vurulan ancak oy merkezlerine 6 Kasım'a kadar ulaşan oyların kabul edileceği'' yönünde bildirdiği karara tepki gösteren Trump, şu paylaşımı yapmıştı: 

"Yüksek Mahkemenin, Pennsylvania'daki oylar ile ilgili aldığı karar çok tehlikeli. Bu karar, yaygın ve kontrolsüz hileye izin verecektir ve hukuk sistemimizi baltalayacaktır. Ayrıca bu karar sokaklardaki şiddeti kışkırtacaktır. Bir şey yapılmalı."

'YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR OLABİLİR'

Bunun üzerine Twitter, Trump'ın söz konusu paylaşıma, "Bu tweette paylaşılan içeriklerin bir kısmı veya tümü tartışmalıdır ve bir seçime ya da başka bir toplumsal sürece katılma konusunda yanlış yönlendiriyor olabilir" şeklinde uyarı etiketi ekledi.

Twitter daha önce de Trump'ın seçimlere ilişkin yaptığı birçok paylaşıma, "yanlış bilgi" yaydığı gerekçesiyle uyarı etiketi koymuştu.