Twitter 'özür' diledi: 'Başarısız olduk'

Sosyal iletişim ağı Twitter, kişisel verilerin gizliliğinin ihlal edildiği açıklamasında bulundu.07-08-2019 18:15

Twitter’ın ayarlarında yaşanan bir sorun nedeniyle, kullanıcıların izni olmadan kişiselleştirilmiş reklamlar için veri toplandı. Yaşanan bu sorun nedeniyle, kullanıcı Twitter’ın “Ayarlar” seçeneğinden gerekli düzenlemeleri yapmış olsa bile sosyal ağın kullanıcının verlerini reklam ortaklarıyla paylaşabildiği veya izinsiz topladığı bilgilere dayanarak reklamlar gösterebildiği ortaya çıktı.

KAÇ KULLANICININ VERİSİ KULLANILDIĞI BİLİNMİYOR

Twitter’dan yapılan resmi açıklamayla ortaya çıkan ve yakın zamanda keşfedilen bu durumun 5 Ağustos Pazartesi günü çözüldüğü ifade edildi. Ancak aylık aktif 330 milyonu aşkın kullanıcısı olan platformda, izinsiz olarak kaç kullanıcının verisinin bu şekilde toplanıp, reklam amaçlı kullanıldığının henüz belirlenmediği duyuruldu.

'BAŞARISIZ OLDUK!'

Twitter'ın kullanılmış olabileceğini söylediği verilerin, hesap sahiplerinin ülkesi, konumu, etkleşim detayları ve kullandıkları cihazlar hakkındaki bilgileri içerdiği belirtildi. Twitter’dan yapılan açıklamada, “Tercihleriniz uygulamamız konusunda bize güvendiniz ama biz bu konuda başarısız olduk” denildi.

Habertürk'te yer alan habere göre, yaşanan bu sorunla ilgili olarak kullanıcıların Twitter'ın Veri Koruma Ofisi ile iletişime geçebileceği belirtilen açıklamada, “Bu durum yaşandığı için üzgünüz ve bir daha böyle bir hata yapmayacağımızdan emin olmak için adımlar atıyoruz” ifadesine yer verildi.