'Tutukluya cezaevinde HIV bulaştı'

Sakarya L Tipi Cezaevi’nde 11 ay kalan öğretmene HIV bulaştığı öne sürüldü.01-04-2018 10:36

Fethullah Gülen cemaati üyeliği suçlamasıyla Sakarya L Tipi Cezaevi’nde 11 ay tutuklu kalan bir öğretmenin tahliye edildikten sonra yaptırdığı test sonucu HIV pozitif çıktı. Öğretmenin avukatı Salih Koçak, HIV virüsünün cezaevinde bulaştığını belirterek, sorumlular hakkında dava açacaklarını söyledi. Koçak, müvekkilinin çalıştığı özel dershaneden de, işten de çıkarıldığını kaydetti.

'VİRÜSÜN BULAŞTIĞI TARİHTE CEZAEVİNDEYDİ'

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, avukat Salih Koçak, adının açıklanmasını istemediği 27 yaşındaki öğretmen müvekkilinin 'Bylock' iddiası nedeniyle 9 Aralık 2016’da tutuklandığını belirtti. Müvekkilinin Sakarya L Tipi Cezaevi’nde 15 kişiyle birlikte 4 kez diş tedavisine götürüldüğünü söyleyen Koçak, müvekillinin 11 ay sonra Ekim 2017’de tahliye edildiğini kaydetti. Tahliye olduktan bir süre sonra müvekkilinin rahatsızlanarak hastaneye gittiğini belirten Koçak, şunları anlattı: “Mart ayında test için kan verdi. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapılan testin sonucunda HIV virüsü çıktı. Bu virüsün özelliği, sizin vücudunuza bulaştığında 6 ay ile 2 yıl arasında kuluçkalanma dönemi yaşaması. Yani süreyi hesapladığınızda virüsun bulaştığı tarihte müvekkilim cezaevindeydi.”

‘BAKANLIK ÇALIŞMA İZNİNİ İPTAL ETTİ’

HIV virüsü taşıyıcılarının listesinin Adli Tıp’ta tutulduğunu ve kurumlara bildirildiğini söyleyen avukat Koçak, müvekkilinin çalıştığı özel bir dershaneden çıkarıldığını ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çalışma iznini iptal ettiğini kaydetti. Öğretmen müvekkilinin cezaevinde 30 kişiyle kaldığı söyleyen Koçak, “Burada müvekkilimin HIV’li olup olmadığı mesele değil, cezaevinde beraber kalan kişilerin bundan habersiz olmaları” dedi. Cezaevine girerken herhangi bir test yapılmadığını söyleyen Koçak, bunun ilacını devletin karşıladığını, tedavi sonrasında kişinin taşıyıcı olacağını kaydetti. Avukat Koçak, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını, ayrıca maddi-manevi tazminat davası açacaklarını da ifade etti.