Tutuklu HDP'liler için 130 sayfalık savunma

Türkiye, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve milletvekilleri için AİHM’e 130 sayfalık savunma gönderdi.29-11-2017 10:38

Haklarında yürütülen soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016’dan beri tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve partinin yargılanan diğer milletvekillerinin başvurusuyla açılan davada, Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) 130 sayfalık savunma gönderdiği öğrenildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve diğer milletvekilleri için parti avukatları AİHM’e başvurmuştu. Başvuruyu değerlendiren AİHM, dava kapsamında Türkiye’den istediği savunmanın süresini iki kez uzatarak 24 Kasım’a kadar savunma istemişti.

130 SAYFALIK SAVUNMA

Türkiye’nin, 130 sayfadan oluşan İngilizce savunmayı sürenin son günü olan 24 Kasım’da AİHM’e gönderdiği, Demirtaş ve bazıları serbest bırakılan 15 HDP’li milletvekili ile Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk için ayrı ayrı savunma yaptığı ifade edildi.

AİHM KARŞI SAVUNMA BEKLİYOR

AİHM’in 'Demirtaş ve arkadaşları' adı ile açtığı dosyaya gelen Türkiye’nin savunmasını, HDP’lilerin avukatlarına gönderdiği ve onlardan da 8 Ocak 2018’e kadar karşı savunma beklediği öğrenildi.