Tutuklu gazeteciler için gazete: 'Siz de gazetecilere özgürlük için okuyun, okutun'

Tutuklu bulunan gazetecilerin gönüllü meslektaşları tarafından oluşturulan Haberin Var Mı İnisiyatifi, Libya’da vefat eden MİT mensubunun haberini yaptıkları nedeniyle tutuklu yargılanan gazeteci arkadaşları için tek sayfalık bir dijital gazete hazırladı.24-08-2020 21:55

Haberin Var Mı İnisiyatifi, Silivri Cezaevi’nde tutulan gazeteciler Murat Ağırel, Hülya Kılınç ve Barış Pehlivan’ın neden ve nasıl hedefe konduğunu, “kumpas” davasının perde arkasını, “suçlamaların ardındaki gerçekleri” yansıtan bir gazete yayımladı. Gazetede, gazetecilere yönelik yakalama ve tutuklama kararı henüz yokken yaşanan gelişmeler sıralandı. Hazırlanan iddianame ve yandaş basının tutuklamalara ilişkin oynadığı rol aktarıldı.

“Gazetecilere özgürlük için okuyun, okutun” çağrısıyla gazete için şu açıklama yapıldı:

Gazeteci Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel, mesnetsiz, haksız ve hukuksuz suçlamalarla 6 aydır Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.

Meslektaşlarımız, Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun kimliğini “ifşa” etmek, cenazesini haberleştirmek ve paylaşmak bahanesiyle tutuklandı. Akıllara ziyan bir iddianame hazırlandı. Çünkü ortada suç yoktu, ifşa yoktu, alenen kumpas vardı.

Amaç, bir kez daha gazetecilerin susturulması, korkutulması. Yaptıkları haberler, yazdıkları kitaplarla kirli ilişkileri ortaya çıkaran gerçek gazeteciliğin hedef alınması.

24 Haziran’daki ilk duruşmada tutuklu gazetecilerin tümü, tarihe geçen savunmalar yaptı. İddianameyi baştan aşağıya çürüttü.

Gazeteci Erk Acarer için yakalama talebi yenilendi. Barış Terkoğlu, Aydın Keser ve Ferhat Çelik tahliye edildi. Ancak üç gazeteci arkadaşımız, hala özgürlüğünden mahrum. Bir sonraki duruşma, 9 Eylül’de görülecek.

Kumpas davasının neden ve nasıl açıldığını, suçlamaların ardındaki gerçekleri anlatmak için bir gazete hazırladık.

Siz de gazetecilere özgürlük için okuyun, okutun.