Tutuklu gazeteci sayısında Türkiye 3'üncü sırada

RSF'nin açıkladığı 2018 Basın Özgürlüğü Yıllık Bilançosu'na göre tutuklu gazeteci sayısında Türkiye 3. sırada yer aldı.18-12-2018 12:25

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü 2018 Basın Özgürlüğü Yıllık Bilançosu'nu açıkladı.

Raporda, gazetecilere yönelik şiddet ve baskı olaylarında artış kaydedildi. 

RSF'nin raporuna göre, dünya genelinde 348 gazeteci ve basın mensubu tutuklu.

TÜRKİYE 3.SIRADA

Bunların yarısından fazlası ise 5 ülkede bulunuyor: Çin, Mısır, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan.

Çin 60 tutuklu basın mensubuyla birinci sırada, onu 38 basın mensubuyla Mısır ve 33 basın mensubuyla Türkiye takip ediyor.

Rapora göre, Çin'de tutuklu bulunan basın mensuplarının 46'si yurttaş gazeteci olarak adlandırılan ve profesyonel mesleği gazetecilik olmayan kişilerden oluşuyor. Çin, Mısır, İran ve Suudi Arabistan'ın baskı yöntemlerini giderek daha da geliştirdiğine dikkat çeken örgüt, bundan en çok etkilenenin de yine yurttaş gazeteciler olduğunu vurguladı. Raporda yeni internet yasalarının online muhabirlere ve sosyal medya kullanıcılarına yönelik siyasi takibi kolaylaştırdığının altı çizildi.

BİR YILDA EN 80 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün Basın Özgürlüğü Yıllık Bilançosu'na göre 2018 yılında en az 80 gazeteci ve basın mensubu öldürüldü. Bu cinayetlerin yarısından fazlası yine 5 ülkede meydana geldi. Bu ülkeler: Afganistan, Suriye, Meksika, Yemen ve Hindistan. 

Rapora göre geçen 10 yılda dünya genelinde profesyonel mesleği gazetecilik olan toplam 702 kişi öldürüldü.

Raporda silahlı çatışmaların gazeteciler için en büyük tehlikeyi oluşturduğu vurgulandı. Savaş bölgelerinin dışında öldürülmüş olan gazeteci sayısındaki artışın da "korkunç bir duruma işaret ettiği" kaydedildi. Raporda gerek faillerin gerekse azmettiricilerin cinayetten dahi sıyrılabileceklerini düşündüklerine dikkat çekildi. Örgüt uluslararası topluma, suçluların cezalandırılması konusundaki bu yetersizliğe bir çare bulma çağrısı yaptı.

Raporda halihazırdaki özellikle kriz bölgelerinde görev yapan gazetecilerin korunması için yürürlüğe konan BM kararlarının durumun düzelmesi için yeterli bir etki sağlayamadığının altı çizildi. (DW Türkçe)