Tutuklu bulunan Dr. Şeyhmus Gökalp için sosyal medya eylemi: #SerbestBırakılsın

25 gündür tutuklu bulunan Gökalp’in serbest bırakılması için bugün sosyal medyada TTB öncülüğünde eylem yapıldı. Kullanıcılar, “#SerbestBırakılsın” etiketiyle Gökalp’in serbest bırakılması talebinde bulundu.21-12-2020 00:16

İleri Haber

Tutuklu bulunan TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi ve önceki dönem Merkez Konseyi üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın serbest bırakılması sosyal medya eylemi yapıldı. Kullanıcılar “#SerbestBırakılsın”  etiketi altında Gökalp’in serbest bırakılmasını talep etti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi ve önceki dönem Merkez Konseyi üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, 20 Kasım Cuma sabahı 05.00 sularında gözaltına alındı ve 25 Kasım’da da savcılık tarafından tutuklanması istemiyle sevk edildiği Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

Gökalp’ın tutuklamasına ilişkin TTB’den şu açıklama yapılmıştı:

“Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına iki gerekçe gösterilmiştir:

İlki yapıldığı tarihte hükümet tarafından yasallığı tartışılmayan bir platformun toplantısına katıldığı iddiası ki; katılmadığını ısrarla belirtmesine, bu beyanının aksini gösterir, görüntü, ses kaydı vb. hiçbir kanıt olmamasına rağmen, bu durumun kuvvetli suç şüphesi oluşturduğu kabul edilmiştir.

İkincisi ise 2016 yılında teslim olan bir itirafçının yalanlarıdır: Bu itirafçı 2016 yılında teslim olduğu tarihte çok sayıda kişi hakkında ifade vermiştir. Dr. Şeyhmus Gökalp, bu itirafçının teslim olduğu tarihte verdiği ifadelerinde yer almamıştır. Bilinmeyen bir nedenle, teslim olduktan üç yıl sonra 26 Mart 2019'da birçok hekim hakkında olduğu gibi, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da soyut iftiralarda bulunmuştur.

Dr. Şeyhmus Gökalp, sağlık personeli olan itirafçıyı tanımadığını, onunla hiç çalışmadığını, beyanlarının gerçekle ilgisiz olduğunu resmi kurum belgelerine dayalı olarak kanıtlamıştır. Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu tür itirafçı ifadelerinin kanıt değeri olmadığı defalarca belirtildiği halde, hukuk dışı bir şekilde soyut iftiralar kanıt sayılmıştır.”

SOSYAL MEDYA EYLEMİ

25 gündür tutuklu bulunan Gökalp’in serbest bırakılması için bugün sosyal medyada TTB öncülüğünde eylem yapıldı. Kullanıcılar, “#SerbestBırakılsın” etiketiyle Gökalp’in serbest bırakılması talebinde bulundu.