Tutuklanan gazeteciler için 'Haberin Var Mı İnisiyatifi' kuruldu

Türkiye'de gazetecilerin tutuklanması ve baskılara karşı 'Haberin Var Mı İnisiyatifi' kuruldu.16-03-2020 11:36

Türkiye'de gazeteciler, halkın haber alma hakkı için çalışırken baskılara maruz kalıyor, tutuklanan gazetecilere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. 

Geçtimiz günlerde Libya'da öldürülen MİT mensubunun haberini yaptıkları için Odatv’den Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Barış Pehlivan, Yeni Yaşam’dan Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser, Yeniçağ’dan Murat Ağırel, Yakındoğu haber sitesinden Alptekin Dursunoğlu tutuklanmıştı.

Bir grup gazeteci, meslek örgütü ve sendika bir araya gelerek, çalıştıkları kurum ayırt etmeksizin gazetecilerin serbest bırakılması için  'Haberin Var Mı İnisiyatifi' adıyla bir araya geldi.

Gazeteciler yaptıkları ortak açıklamayla birlikte, "Çalıştıkları kurumlara veya politik tutumlarına bakmaksızın, cezaevindeki tüm gazeteciler için o demir kapıları hep beraber kıracağız" dedi.

Tutuklamaların hakın haber alma hakkına bir saldırı olduğunu ifade eden gazeteciler, "Unutmayın, gazetecileri tutuklamakla gerçeklerin halka ulaşmasına engel olamazsınız" dedi ve  "Sadakatimiz sadece gerçeğe ve temeli o gerçeği halka ulaştırmak olan mesleğimizdedir. Kimseye biat etmeyeceğiz, susmayacağız. Halkın gerçekleri öğrenme hakkı için gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Haberin var mı? Memleketin dağlarına yine bahar gelecek" ifadelerinde bulundu.

İnisiyatif aynı zamanda sosyal medyada  #HaberinVarMı etiketiyle bir video hazırladı.

DİSK Basın- İş'in derlemesine göre Türkiye'de, 151 gazeteci hapishanelerde tutuklu bulunuyor.