Tutuklanan Boğaziçi öğrencilerinin ailelerinden çağrı

Erdoğan’ın açıklamaları sonrası tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin aileleri çağrı yaptı.08-04-2018 23:02

'Afrin lokumu' dağıtan gericilere tepki gösterdikleri için AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hedef göstermesinin tarafından tutuklanan 9 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin aileleri, 10 Nisan Salı günü saat 12’de İstanbul Tabip Odası’nda yapacakları açıklamaya çağrı yaptı.

"Çocuklarımız yaşamları boyunca okullarının en başarılı öğrencileri oldular. Uzun ve yorucu bir dönemin sonunda Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandılar" diyen aileler, "Ancak gençlerimiz okullarında olması gerekirken haksız bir şekilde Bakırköy ve Silivri Cezaevlerinde tutulmaktadırlar" ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin ailelerinin yaptığı açıklama şu şekilde:

Bizler tutuklanan, gözaltına alınan, haklarında disiplin soruşturmaları yürütülen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin aileleriyiz.

Hepinizin yakından takip ettiği gibi uzun bir gözaltı süresinin sonucunda çocuklarımızın 10’u tutuklanmış, diğerleri ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmışlardır. Ne yazık ki gözaltına alma girişimleri hala devam etmektedir.

Çocuklarımız yaşamları boyunca okullarının en başarılı öğrencileri oldular. Uzun ve yorucu bir dönemin sonunda Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandılar.

Mühendislik, matematik, fizik, siyaset bilimi, felsefe, eğitim gibi çeşitli alanlarda öğrenimlerini sürdürüyorlar. Şunu hiç abartmadan söyleyebiliriz hepsi alanlarının en gözde öğrencileridir. Yine hepsi iyiliğin, güzelliğin, sanatın, bilimin genç öncüleridir.

Ancak gençlerimiz okullarında olması gerekirken haksız bir şekilde Bakırköy ve Silivri Cezaevlerinde tutulmaktadırlar.

Sizleri kötülüğe karşı iyiliğin, zorbalığa karşı aklın yanında bizlerle birlikte olmaya davet ediyoruz. Bu doğrultuda, 10 Nisan Salı günü saat 12’de İstanbul Tabip Odası’nda aileler adına yapacağımız açıklamada yanımızda olmanız bizi güçlü kılacaktır.