Türkiye'nin yüzde 3'ü istifçilik hastası

Kompulsif Biriktirme Hastalığı (Dispozofobi), halk arasında istifçilik olarak bilinen hastalık kişinin değerli olsun veya olmasın eşya, atık, ambalaj gibi maddeleri atamama durumu olarak tanımlanıyor.07-04-2019 11:14

Kompulsif Biriktirme Hastalığı (Dispozofobi), halk arasında istifçilik olarak bilinen hastalık kişinin değerli olsun veya olmasın eşya, atık, ambalaj gibi maddeleri atamama durumu olarak tanımlanıyor.

Altınbaş Üniversitesi Çocuk Gelişim Programı Başkanı Uzman Klinik Psikolog Dila Özçelik, "Bireylerin özellikle sosyal yaşantısına önemli ölçüde etki eden istifçilik, aynı zamanda hem kişiye hem de yakın çevresine duygusal, fiziksel ve maddi anlamda zararlar veriyor. Hastanın ‘istifçi’ olarak değerlendirilmesi için yararlı ya da yararsız tüm eşyaların elde tutulması ve atılmaması için kişide yoğun bir dürtüsel durum meydana geliyor" diye konuştu.

Özçelik, "Türkiye’de nüfusun yüzde 3’ünde rastlanan istifçilik problemi dünya genelinde yüzde 6 olarak seyrediyor. Bununla birlikte kişilerin istifçilik durumunu mümkün olduğunca gizledikleri için verilen bu rakamların gerçek değerlerin altında kaldığı da düşünülüyor" dedi.

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre Dila Özçelik, istifçiliğin temelinde genetik faktörlerin yattığına değinerek, "Travmalar, erken çocukluk dönemlerinde maruz kalınan aile tutumları, ayrılık anksiyetesi olarak da bilinen terk edilme korkusu gibi sebepler hastalığın sebebi olarak görülebiliyor" dedi.