Türkiye'nin ilk pandemi hastanesinin arazisi Diyanet'e devredildi!

Koronavirüs salgını dünyayı etkisi altına almışken, AKP iktidarı 200 dönümlük salgın hastanesi arazisini Diyanet'e devretti.05-09-2020 22:36

1924’te kurulan Heybeliada’daki Türkiye’nin ilk pandemi hastanesinin 200 dönümlük arazisi Diyanet’e devredildi. Araziye, “İslami Eğitim Merkezi” kurulacağı belirtildi.

Tüberküloza karşı mücadelede önemli bir yeri olan, 100'ü doktor 250 personeli ve 660 yatağıyla Türkiye’nin ilk pandemi hastanesi olan Heybeliada Sanatoryumu 2005 yılında kapatılmıştı. Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Umut Oran, Heybeliada’daki hastanenin 200 dönümlük arazisiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla sorular yöneltti.

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine göre, CİMER üzerinden gelen cevapta, 105 ada 1 parsel numaralı taşınmazın, Diyanet İşleri Bakanlığı adına tahsisli olduğu anlaşılmıştır” denildi.

'AKIL VE BİLİM YOK'

Oran, kararı şöyle yorumladı:

“1924'te kurulan ve verem, akciğer hastalıkları, göğüs cerrahisi konusunda uzmanlaşmış, 80 yıl Türk Milleti'ne hizmet vermiş bir hastaneyi kapatıp, arazisini Diyanet'e devretmek ulusal çıkarlarımıza uymuyor.

Atatürk Havalimanı'nın, milyarlık pistlerini kırarak pandemi hastanesi yapmaya çalışıp öbür yandan hazır hastane arazisini kullanmamak büyük bir yanlış. Ne yazık ki koronayla mücadelede akıl ve bilim yok. AKP iktidarı, yüzyılın salgını ve ekonomik kriziyle karşı karşıyken var olanı kullanmak yerine, mevcudu yok edip savurganlık yapıyor”

İSTANBUL TABİP ODASI'NDAN TEPKİ

İstanbul Tabip Odası, 1924 yılında kurulan, Türkiye'nin ilk pandemi hastanesi olma özelliğine sahip 'Heybeliada Sanatoryumu'nun ve 200 dönümlük arazisinin "İslami Eğitim Merkezi" kurulmak amacıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesine sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. 

Tabip odasından yapılan açıklamada "1924'de verem hastalığı ile mücadele amacı ile kurulan, bütün itirazlarımıza rağmen 2005'de kapatılarak çürümeye terkedilen Heybeliada’daki,Türkiye’nin ilk pandemi hastanesi ve 200 dönümlük arazisinin, "İslami Eğitim Merkezi”kurulmak amacıyla, Diyanet'e devredilmesi kabul edilemez" ifadelerine yer verildi.