Türkiye'nin en büyük şirketleri de Erdoğan'a bağlandı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye'nin en büyük iki şirketi de Erdoğan'a bağlandı.19-07-2018 08:33

Türkiye’nin en büyük iki şirketi de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Saray’a bağlanmış oldu. 68.6 milyar liralık aktif toplamı ile Türkiye’nin en büyük şirketi olan Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı, şirketin yüzde 49’unu elinde bulunduran Türkiye Varlık Fonu üzerinden Saray’a bağlanırken, yaklaşık 50 milyar liralık aktif toplamı ile Türkiye’nin en büyük ikinci şirketi konumundaki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) da 15 Temmuz itibarıyla bağlandığı adres aynı oldu. Fortune 500 verilerine göre, 33.9 milyar liralık aktif toplamı ile THY ve Tüpraş’ın ardından üçüncü sırada yer alan Turkcell’de de Çukurova Grubu’nun hisselerini teminat olarak elinde bulunduran Ziraat Bankası üzerinden Saray’ın ciddi bir ağırlığı bulunuyor.

937 ŞİRKETE KAYYUM

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, halihazırda fon kayyumluğunda 937 firma bulunduğunu, bunların öz kaynak büyüklüğünün 19.4 milyar lira, aktif büyüklüklerinin ise 50 milyar lira seviyesinde olduğu bilgisini verdi. 2017 Ocak itibarıyla kayyum atanan ve Pierre Cardin, U.S. Polo ve Cacharel gibi markaları bünyesinde bulunduran Aydınlı Grup’un finansal verilerini paylaştığı basın toplantısında konuşan Gülal, TMSF kayyumluğundaki şirketlerin istihdam sayısının 47 bin 31 olduğunu dile getirdi.

OHAL’LE YETKİ TMSF'YE

Olağanüstü hal (OHAL) döneminde çıkarılan KHK’lar ile, FETÖ ile ilişkili oldukları gerekçesiyle el konularak kayyum atanan şirketlerin ve bu şirketlerin varlıklarının satışı konusunda TMSF’ye yetki verilmişti. TMSF’nin elinde şu an Boydak Holding, Kaynak Holding, Koza İpek Holding, Dumankaya ve Fi Yapı’nın da olduğu 15 büyük grup bulunuyor. TMSF Başkanı Gülal, kayyum atanan şirketlerin oluşturduğu değerin yüzde 80’ini bu 15 büyük grubun oluşturduğunu açıklamıştı.

ZİRAAT BANKASI DA SARAY'A BAĞLI

Cumhuriyet'in haberine göre 457 milyar TL’lik toplam aktifleriyle Türkiye’nin en büyük bankası olan Ziraat Bankası da, Türkiye Varlık Fonu üzerinden Saray’a bağlı olan bir diğer kurum. 320 milyar liralık toplam aktifi bulunan Halk Bankası da Varlık Fonu’nun elinde bulunuyor. 281 milyar liralık toplam aktifi olan Vakıflar Bankası henüz Varlık Fonu’na devredilmedi ancak banka, başında Damat Berat Albayrak’ın bulunduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı bulunuyor.

YENİ ŞİRKETLER KURACAK

Her fırsatta Türkiye’nin anonim şirket gibi yönetilmesini istediğini söyleyen AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kontrolü Saray’a devredilen şirketlerin yanı sıra 703 No’lu KHK ile anonim şirket kurma yetkisine de sahip olmuştu. Kamu iktisadi teşebbüslerine ilişkin KHK’ya eklenen madde uyarınca, Cumhurbaşkanı'nca anonim şirket şeklinde kurulan kamu sermayeli şirketler, Türk Ticaret Kanunu’nun kuruluş, tescil, ayni ve nakdi sermaye konulmasına ve genel kurula ilişkin hükümlerinden muaf tutulacak. Cumhurbaşkanı’nın kurduğu şirket, yatırım görevini kendi imkânı ile karşılayamazsa bu kısım o yıl içinde devlet bütçesinden karşılanacak.