Türkiye'nin Atina Büyükelçisi, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Genel Sekreter Demiris, Türkiye'nin endişelerini anladıklarını ancak sığınmacıların geçişlerinden ve bu geçişlerin devam etme olasılığından derin endişe duyduğunu dile getirdi.01-03-2020 18:53

Yunanistan, Ankara'nın 'sığınmacılara kapıları açmasıyla' yaşanan göç krizi nedeniyle Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin'i Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Ankara'nın 'sığınmacıların  Avrupa'ya geçişini durdurmayacağı' açıklamasıyla başlayan göç akını sürerken, Yunanistan ile Türkiye arasında diplomatik gerilim yaşanıyor. Bu nedenle Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

AA’nın aktardığına göre, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nda Genel Sekreter Themistoklis Demiris ile görüşen Özügergin, İdlib’deki duruma Türkiye’nin uzun zamandır dikkat çektiğini belirterek, "Nitekim son verdiğimiz şehitler ile orada yeni bir safhaya geçildi" dedi.

'NATO’DAN KAYITSIZ ŞARTSIZ DESTEK BEKLİYORUZ’

Türkiye’nin, gelinen noktada, Yunanistan'ın da dahil olduğu NATO’dan kayıtsız şartsız destek beklediğini dile getiren Özügergin, "Böyle bir günde, Yunanistan'ın engellemeleri nedeniyle NATO'da bir destek beyanının bile çıkarılamamış olması bizde infiale yol açtı" ifadesini kullandı.

‘DERİN ENDİŞE DUYURUYORUZ’

Demiris ise Türkiye'nin endişelerini anladıklarını ancak sığınmacıların geçişlerinden ve bu geçişlerin devam etme olasılığından derin endişe duyduğunu dile getirdi.