Türkiye'den yeni Navtex ilanı 

Türkiye, Yavuz sondaj gemisi tarafından Kıbrıs açıklarında yapacağı faaliyetler için yeni Navtex ilan etti.16-08-2020 14:11

Doğu Akdeniz'de gerilim gün geçtikçe artarken, Türkiye'den yeni Navtex hamlesi geldi. 

Yavuz sondaj gemisinin, Kıbrıs açıklarında hidrokarbon arama çalışmalarına devam edeceği bildirilirken, çalışmalarını yürüteceği alana yönelik 18 Ağustos-15 Eylül tarihleri için yeni Navtex (Denizcilere Duyuru) ilan edildi. 

Duyuruya göre Yavuz, Ertuğrul Bey, Osman Bey ve Orhan Bey gemileri, oğu Akdeniz'de Kıbrıs'ın güneybatısında çalışmalarına devam edecek.

Navtex duyurusunda ayrıca "Çalışma sahasına girilmemesi şiddetle tavsiye olunur" ifadesine de yer verildi.

GÜNEY KIBRIS'TAN KARŞI-NAVTEX

Türkiye'nin Yavuz için Navtex ilanının ardından, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bu sabah "karşı-Navtex"  yayımladı. 

Rum yönetimi, Larnaka'da yer alan "Arama-Kurtarma Koordinasyon Merkezi" tarafından yayımlanan "karşı-Navtex"i ile, Türkiye'nin yeni Navtex'inin "yetkisiz ve geçersiz, Yavuz ve beraberindeki gemilerin bölgedeki faaliyetlerinin de yasa dışı olduğu" iddiasını ortaya attı.

NE OLMUŞTU?

Türkiye, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, Ataman ve Cengiz Han isimli gemilerle birlikte Kıbrıs açıklarında daha önce ilan edilen bölgede sismik çalışmalar yürüteceğini bildirmiş, Oruç Reis'in çalışmalarını 23 Ağustos'a kadar sürdüreceğine ilişkin Navtex ilan etmişti.