Türkiye’den götürülen kadın İran’da katledildi

Türkiye’den götürülen kadın İran’da katledildi

Erkek şiddetinden Türkiye’ye kaçan Mona Hayderi, İran’da katledildi!

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

Eşi tarafından maruz kaldığı şiddetten kurtulmak için Türkiye’ye kaçan ancak bulunduktan sonra tekrar İran’a götürülen Mona Hayderi adlı genç kadın katledildi.

İran’ın Huzistan eyaleti Ahvaz kentinde, 17 yaşındaki Mona Hayderi adlı kadın eşi tarafından katledildi. Edinilen bilgilere göre, olay dün saat 15.00 sıralarında yaşandı. Haber verilen polisler, vücut bütünlüğü bozulan genç kadının bedenin bir bölümünü katil zanlısının evinde diğer bölümünü sokağa atılmış halde buldu. Katil zanlısı, elindeki suç aletiyle Kasai Xasyar Meydanı'nda “masumu temizledim” diye bağırarak, bir süre dolaştı. 

Henüz 12 yaşında kuzeniyle (amcaoğlu) zorla evlendirilen 17 yaşındaki genç kadının 3 yaşında bir çocuğu olduğu belirtildi.

TÜRKİYE’YE SIĞINMIŞ

Katledilen genç kadının kendisine dayatılan şiddetten kurtulmak için Türkiye'ye kaçtığı ancak katili tarafından bulunup tekrar İran'a götürüldüğü öğrenildi. İran’a götürüldükten sonra eşi ve eşinin erkek kardeşi tarafından katledilen genç kadının faillerinin aynı gün polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi.  

Genç kadının cenazesi Adli Tıp Kurumu’na sevk edilirken, başlatılan soruşturma devam ediyor.

İRAN ANAYASASI

İran Anayasası’na göre, bu tür katledilen kadının babası, cinayete rıza gösterirse, fail ceza almıyor.

İran’da “namus” adı altında işlenen katliamlara karşı Şiddete Karşı Koalisyon (ICAWI), uzun süredir kampanya yürütüyor. (MA)