Türkiye'de koronavirüsten ilk ölüm!

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti. Toplam vaka sayısı ise 51 artarak, 98'e yükseldi.17-03-2020 23:59

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle Türkiye'de ilk ölümün gerçekleştiğini söyledi. Koca'nın verdiği bilgiye göre hayatını kaybeden hasta 89 yaşında bir erkek. Koca, hastanın virüsü Çin temaslı bir çalışanından kaptığını duyurdu. Öte yandan yeni vaka sayılarını açıklayan Koca, 51 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini, toplam sayının 98'e çıktığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, saat 23.45'te bakanlığın Bilkent Yerleşkesi'nde basın açıklaması yaptı.

Bakan Koca'nın açıklaması şu şekilde:

"Aldığımız tedbirlerle 90 gün direndiğimizi ifade etmiştik. Çin’den sonra sorunun niteliğini kavrayan ilk ülkelerden biriyiz. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünya ile yoğun ilişkileri olan Türkiye’nin kendini yalıtması imkan dışıydı. Araştırmalar bugün bize çok şey öğretmiş durumda. Virüs solunum ile buluşuyor, kalabalık ortamlar en riskli ortamlar. Virüsün farklı yaş grubundaki etkisi önemli. Çocuklar kolay kalabiliyor ama ölüme rastlanmıyor, sonuç yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişiyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler direnci düşük ve başka hastalığı olanlardır.

Yaşlılar dikkatli olmalı. Yine geç saatlerde özel bir durum için açıklama yapıyorum. Gerçekten üzen bir haberi bildireceğim.

Bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen en yakın takip eden kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı. İlk kaybımız olan beyefendiye allahtan rahmet diliyorum. Hepimiz bu ölümü metanetle karşılamalıyız. Salgına dönüşmesi ülkemizde ihtimal dahilinde olan bu hastalığa set çekmenin yolu tedbir almaktır.

Umreden ve Avrupadan gelenler için tedbir alındı. İzole edilen vakalar bulunmakta. 51 pozitif sonuç toplam 98 olmuştur."