Türkiye'de 206 rektörün sadece 18'i kadın

Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez, Türkiye'de 206 üniversite rektörünün sadece 18'inin kadın olduğunu söyleyerek "Akademide üst yöneticilikte kadınlar cam tavanları kıramıyor” dedi.09-03-2019 10:42

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez, akademideki kadın oranlarını değerlendirirken; akademik dünyanın başlangıç noktası olarak sayılabilecek araştırma görevlilerinin yüzde 50,4’ünün kadın olduğunu söyleyerek, yukarı doğru akademik kariyer ilerledikçe bir anda farkın açıldığını belirterek, “Yani akademide üst yöneticilikte kadınlar cam tavanları kıramıyor” dedi.

“Cam tavan” sendromunun, “kadınların bulundukları kademeden daha yüksekteki pozisyonlara yükselmek için gerekli niteliklere sahip olmalarına rağmen psikolojik engellemeler nedeniyle yükselememeleri” durumunu temsil ettiğini anlatan Doç. Dr. Sökmez, “Üzerlerine kapatılan cam tavan açılsa bile en fazla cam kavanozun boyu olan 30 santimetreye kadar zıplayan pireler” deneyini anımsattı.

'AKADEMİDEKİ EŞİTSİZLİK TOPLUMDAN ÇOK FARKLI DEĞİL'

Aslı Bugay Sökmez, “Akademik kariyer yolculuğunda kadınların karşılaştığı eşitsizlik, toplumdan çok farklı değil. Aynı eğitime ve aynı unvanlara sahip kadın ve erkek arasından yönetici seçilecek olsa, öncelik kadınlar tarafından da yine erkeklere veriliyor. Alanın daha başarılı olanının erkekler olduğu düşüncesi parlatılıyor” diye konuştu.

Dünyanın birçok ülkesinde de akademide kadın istihdamının yüzde 50’lere yaklaşmasına rağmen üst düzey yöneticilik ve profesörlük sayılarının erkek akademisyenlerin oldukça gerisinde olduğuna dikkati çeken Sökmez, şunları kaydetti:

'AKADEMİK DÜNYANIN TEPESİNDE ERKEK SAYISI KADIN SAYISININ 2 KATI'

“YÖK verilerine göre, 162 bin 350 öğretim üyesinin yüzde 44’ü kadın. Akademik dünyanın başlangıç noktası olarak sayılabilecek araştırma görevlilerinin yüzde 50,4’ü, yani yarısı kadın, bu noktada erkeklerle eşit orana sahip oldukları görülüyor. Doktor öğretim üyelerinin de yüzde 43’ü kadın. Ancak akademik kariyer yukarı doğru ilerledikçe bir anda fark açılıyor. Doçentlerin yüzde 39’u, profesörlerin ise yüzde 31’i kadın. Yani akademik dünyanın tepesinde erkeklerin sayısı kadınların yaklaşık olarak 2 katı. Yani akademide üst yöneticilikte kadınlar cam tavanları kıramıyor.”

'TÜRKİYE'DE 206 REKTÖRÜN SADECE 18'İ KADIN'

Birgün'ün haberine göre akademide üst düzey idarecilik pozisyonlarında kadınların sayısının erkeklere oranlara çok daha az olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Sökmez, “Türkiye’de 206 üniversite rektörünün sadece 18’i, yani yüzde 9’u kadın. Kadın dekan sayısı ise toplam 322, yani yüzde 18’i kadın. Görüldüğü gibi vakıf üniversitelerinde devlet üniversitelerine göre kadın üst düzey yönetici sayısı daha yüksek. Oysa kadın rektör oranı için Avrupa ortalaması yüzde 14,3, ABD’de aynı oran yüzde 26, İsveç’te yüzde 43. Yani kadınları akademide de erkekler yönetmektedir” şeklinde konuştu.