Türkiye tarihinde ilk: Kasırga geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'yi tarihinde ilk kez kasırga vuracak.27-09-2018 14:11

Türkiye'yi tarihinde ilk kez kasırga vuracak.

Sözcü'de Berk Cömert'in haberine göre Türkiye'ye afet boyutunda hasarlar verebilecek bir meteoroloji olayının adım adım yaklaştığı ifade edildi.

Tahmin modellerinde beklenen tablo gerçekleşmesi durumunda, Ege sahil şeridinde çok kuvvetli rüzgarların yanında aşırı yağış da görüleceği belirtildi.

İzmir gibi birçok Ege sahil şeridinde birkaç saat içerisinde metrekareye yer yer 100 kilogram ve üzeri yağış düşmesi beklenirken, muhtemel aşırı yağış sebebiyle sahil şeridinde yer alan şehirlerde kara ile deniz birleşmelerinin yaşanabileceği ifade edildi.

EN ÇOK ETKİLENECEK ŞEHİRLER AÇIKLANDI

Kasırganın en büyük etkiyi Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale, Balıkesir kıyıları hattında oluşturması bekleniyor. Kasırganın Ege Bölgesi'ni geçtikten sonra Marmara Denizi üzerinden İstanbul'u etkileme ihtimali de bulunuyor.

Kasırgaya ilişkin olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden de açıklama geldi.

"Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz'de oluşması beklenilen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz'de oluşması beklenen fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir" denen açıklama, şöyle devam etti:

-Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.

-Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır.

NEDEN TROPICAL MEDICANE?

Akdeniz üzerinde oluşan ve 'kırbaç kasırgası' olarak da bilinen bu kasırgaların adı "Mediterranean" ve "hurricanes" kelimelerin birleşiminden oluşuyor.

Tropical Medicane adı verilen bu kasırgalar Akdeniz'in orta kesimlerinde etkili olurken, ilk olarak Türkiye'yi ciddi boyutta etkilemesi bekleniyor.