Türkiye sosyalist hareketi bir çınarını kaybetti: Savaş Al yaşamını yitirdi

Türkiye sosyalist hareketinin çınarlarından 82 yaşındaki Savaş Al bu sabah hayatını kaybetti.25-03-2021 11:08

İleri Haber

1960’ların başlarından itibaren örgütlü sosyalist mücadelenin hem neferlerinden hem önderlerinden olan Savaş Al, tedavi gördüğü İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi’nde bu sabah 08.45 sularında organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. 

1939 yılında Manisa’da doğan Al, Beydere Teknik Ziraat Okulu ve Jandarma Astsubay Okulu’nda öğrenim hayatını sürdürdü. Astsubay okulundan atılmasının ardından tütün çiftçiliği yapan Al, 1962’de Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu. 

Ortadaki Mehmet Ali Aybar'ın fotoğrafa göre solundaki kişi Savaş Al, sağındaki kişi ise Cemal Hakkı Selek.

12 Mart’tan önce TİP Genel Yönetim Kurulu’nda Ege Bölgesi Örgütlenme Sorumlusu olarak görev yaptı. 1969’da, Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan’la birlikte Filistin’e gidenler arasında Savaş Al da vardı.

TİP’e yönelik yargılamalar sırasında yurt dışına çıktı. Bulgaristan’da Marksizm-Leninizm Enstitüsü’nde eğitim aldı. 

2. TİP’te de İl Yönetim Kurulu üyeliği yapan Al, 1978’de partide yaşanan ayrışma sonucunda bir yıl sonra Metin Çulhaoğlu ve Yalçın Küçük ile birlikte ihraç edilen isimler arasında yer aldı. 

Bu grubun çıkardığı Sosyalist İktidar dergisinin sahibi Savaş Al’dı. Derginin genel yayın yönetmenliğini Metin Çulhaoğlu ve yazı işleri müdürlüğünü İlhan Akalın yaptı. Derginin ilk sayısında “Sosyalist Devrim Sorunu” başlıklı bir makale kaleme alan Savaş Al, yazının sonunda şunları söylüyordu: 

“Eğer bilimsel sosyalistler olarak kendi ülkemizdeki emekçi tabakalar ve dünya sosyalist sistemi önünde beceriksizliğimiz nedeniyle düştüğümüz durumu yok etmek istiyorsak, her birimiz sosyalist devrim görüşünü ve gereklerini yapacak bir silkinişin ve örgütlenmenin oluşturulması için çaba göstermeliyiz. 

Ancak bu yolda başarılı adımlar attığımız takdirde işçi sınıfımızı ve emekçi tabakaları kucaklayarak sosyalizmi kurabilir ve 'uluslararası işçi sınıfı hareketinde' onurlu yerimizi alabiliriz.”

12 Eylül darbesinin ardından TİP ve TKP kadrolarının birlikte yer aldığı Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) kuruluş çalışmalarında da görev alan Al, bu partide İzmir il yöneticiliği yaptı. 

TBKP’nin ardından Sosyalist Birlik Partisi, Birleşik Sosyalist Parti, Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nde il yöneticilikleri ve merkezi görevler yapan Savaş Al, Türkiye Komünist Partisi’nde de Merkez Komitesi’nde yer aldı. 

Halkın Türkiye Komünist Partisi’nde (HTKP) Parti Meclisi üyesi olan Al, Türkiye İşçi Partisi’nin yeniden kuruluş çalışmalarında hem İzmir’de hem de Ege Bölgesi’nde görevler üstlendi. 

Ziraat Okulu’ndan itibaren solcu, ilerici fikirlerle kendini geliştiren Savaş Al, 23 yaşında girdiği örgütlü mücadelede bilimsel sosyalizm ışığında hep işçi sınıfının, köylülerin örgütlenmesi için emek harcadı. İnatçı, enerjik ve örgütçü kişiliğiyle tanınan Savaş Al, bu topraklardaki sosyalizm mücadelesinin en yetkin ve inançlı militanlarındandı.