Türkiye sosyal medya kullanımında Avrupa birincisi

2018'de, hangi ülkenin sosyal medyada ne kadar vakit harcadığına yönelik veriler açıklandı. Verilere göre Türkiye'nin Avrupa ve dünyadaki sıralaması belli oldu.23-10-2018 22:54

Türkiye sosyal medyada günde 2 saat 48 dakika vakit harcayarak Avrupa birincisi olurken, dünya genelinde ise 12. oldu.

Marketing Türkiye'de yer alan habere göre, 2018 yılında hangi ülkenin sosyal medyada ne kadar vakit harcadığına yönelik veriler açıklandı.

Medya takip kurumu Ajans Press, ülkelerin sosyal medya kullanımı oranlarıyla ilgili araştırmayı inceledi. Ajans Press’in ‘We Are Social’ verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 2 saat 48 dakikayla sosyal medya kullanımında Avrupa’nın birincisi olduğu tespit edildi.

İLK ÜÇ SIRA: FİLİPİNLER, BREZİLYA, ENDONEZYA

Dünya genelinde ise en çok sosyal medyada zaman geçiren ülke 3 saat 57 dakika ile Filipinler olarak kaydedildi.

Listenin ilk üç sırasında yer alan diğer ülkeler ise 3 saat 39 dakikayla Brezilya, 3 saat 23 dakika ile de Endonezya oldu.

EN AZ JAPONYA

Türkiye bu istatistiklerle Avrupa’da liderliği göğüslerken dünya genelinde sosyal medyada en fazla vakit geçiren 12. ülke oldu. Raporda 40 farklı ülke yer alırken, listenin son sırasında ise günde sadece 48 dakikasını sosyal medyada geçiren Japonya’nın yer aldığı görüldü.

‘SOSYAL MEDYA HABER ALMA KONUSUNDA İYİ BİR KAYNAK’

Ajans Press ve PRNet’in konuyla ilgili gerçekleştirdiği medya incelemesinde, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu.

2018 başından beri gerçekleştirilen incelemede, sosyal medyayla ilgili 151 bin 968 haber çıkışı tespit edildi. Yazılı basına yansıyan haber başlıkları incelendiğinde, sosyal medyanın haber almada iyi bir kaynak olarak kullanıldığı ve daha çok bağımlılık haberleriyle konuşulduğu görüldü.

Sosyal medya içerisinde ise hakkında en çok haber yapılan mecranın ise 31 bin 23 haberle Twitter olduğu belirlendi.