Türkiye 'kırmızı' listeden çıkamadı

İngiltere hükümetinin Covid-19 salgınına karşı önlem olarak oluşturduğu ‘kırmızı’ seyahat listesi bugün güncellendi.26-08-2021 22:30

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, Covid-19'a karşı önlem olarak oluşturduğu ‘kırmızı’ seyahat listesini güncellerken, Türkiye listede kalmaya devam etti.

İngiltere hükümetinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı önlem olarak oluşturduğu ‘kırmızı’ seyahat listesi bugün güncellendi.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Lihtenştayn, Litvanya, İsviçre ve Azor Adaları’nın bulunduğu 7 ülkenin "güvenli" ülkelerin bulunduğu yeşil listeye alındığı duyuruldu.

Bakanlık, söz konusu ülkelerden 30 Ağustos 04.00'ten itibaren yeşil liste kurallarının uygulanacağını belirtti.

2 ÜLKE DAHA KIRMIZI LİSTEDE

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, Tayland ve Karadağ'ın sarı listeden kırmızı listeye alındığını duyurarak, Tayland ve Karadağ'ın artan vaka oranlarından ve bu ülkelerden seyahatlerin Birleşik Krallık halkının sağlığı için risk oluşturacağı nedeniyle kırmızı listeye alındığını belirtti.

Sarı listede olan ülkeden İngiltere'ye gelenlerin otel karantinası uygulama şartı bulunmazken, kırmızı listede bulunan ülkelerin 10 gün otel karantinası uygulamaları gerekiyor. Bu ülkelerden gelen kişilerin otel masraflarını kendilerinin karşılaması ve bu uygulama için kişi başı 2 bin 285 pound ödemesi gerekiyor.

TÜRKİYE'NİN DURUMU DEĞİŞMEDİ

Mayıs ayından bu yana "yüksek riskli" ülkelerin bulunduğu kırmızı listede yer alan Türkiye’nin Bakanlık tarafından yapılan güncellemede yeri değişmedi. Türkiye'nin kırmızı listede kalmaya devam ettiği belirtildi.

Seyahat güncellemesi ile kırmızı listede bulunan hiçbir ülke sarı listeye taşımazken, Tayland ve Karadağ'ın da eklenmesiyle toplamda 62 ülke kırmızı listede yer alıyor.