Türkiye İşçi Partisi'nden Saray'a karşı genel grev çağrısı

Türkiye İşçi Partisi tarafından yurttaşlara, sendikalara ve demokratik kitle örgütlerine Saray'a karşı genel grev çağrısı yapıldı. 23-11-2021 19:50

İleri Haber

Türkiye'deki ekonomik krizin tablosu her geçen gün ağırlaşırken, yurttaşların erken seçim beklentisi de daha sık dile getirilmeye başlandı. "Ben ekonomistim" diyen AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise seçimler için 2023'ü işaret etse de, TL'deki rekor kayıplar sonrası yoksullaşan halkın seçim talebi ile birlikte Türkiye İşçi Partisi (TİP) de çağrıda bulundu.

TİP tarafından yapılan açıklamada "Üç beş asalağın, 80 milyonu felakete sürüklemesine izin vermeyeceğiz" denilirken, "Emekçi halkımızı, Saray'ın ihanetine karşı birlikte mücadeleye, sendikaları ve demokratik kitle örgütlerini genel grevi örgütlemeye çağırıyoruz" çağrısında bulunuldu.

TİP tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Dolar 13 lirayı, Euro 14 lirayı aştı. Türk Lirası tarihi bir değer kaybı yaşıyor.

Saray'ın yarattıği ekonomik kaos sonucunda marketler gıda satışına sınırlama getiriyor, gübre ve zirai ilaç satışı yapılamıyor, bankaların internet şubelerine ulaşılamıyor. Maaşlarımız günden güne erirken, undan mazota her şey bir bir zamlanıyor. Tahıl ambarı denilen ülkemiz, buğdayı bile dolarla ithal eder hale geldiği için ekmeğin fiyatı 4 liraya dayanmiş durumda.

Uzatmamıza gerek yok. Hepimiz bu kaosun içinde yaşıyoruz, görüyoruz. Tüm bu yaşananlar, Saray Rejimi'nin ülkeyi a'dan z'ye batırdığının resmidir.

Kendileri Saraylarda yaşar, lüks makam arabalarıyla gezerken halkı soğan ekmek yemeğe davet edenler bu ülkenin asalakları, ihanetin mimarlarıdır.

"Ekonominin kitabını yazdık" diyen Erdoğan, bu çöküşün baş sorumlusudur. İş bilmezlik ya da hata sonucu değil, göz göre göre, bile isteye ülkeyi uçuruma sürüklemiştir.

Her geçen gün yoksullaşan halk, geçinemeyenler, barınamayanlar, atanmayanlar, maaşı gün be gün eriyen işçiler, bir çıkış umudu bulamayan, yurt dışına gitmek dışında seçeneği kalmayan gençler Erdoğan'ın umrunda değildir.

O, yandaş patronlarını, dolarla ödeme garantisi verildiği için şimdi servetlerine servet katan ihale baronlarını, TÜGVA gençliğini nasıl besleyeceğini düşünmektedir.

Bu böyle gitmez. Ülkemizin, Saray Rejimi altında kaybedecek tek bir saati bile kalmamıştır.

Hükümet derhal istifa etmeli ve hemen erken seçime gidilmelidir.

Üç beş asalağın, 80 milyonu felakete sürüklemesine izin vermeyeceğiz. Emekçi halkımızı, Saray'ın ihanetine karşı birlikte mücadeleye, sendikaları ve demokratik kitle örgütlerini genel grevi örgütlemeye çağırıyoruz."