Türkiye İşçi Partisi'nden kayyum atamalarına tepki: Kayyum saray darbesidir!

Türkiye İşçi Partisi, İçişleri Bakanlığı'nın Diyarbakır, Mardin ve Van Belediyesi'nin eş başkanlarını görevden alarak yerine kayyum atamasına karşı bir açıklama yayınlayarak "Kayyum saray darbesidir" dedi.19-08-2019 11:07

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İçişleri Bakanlığı'nın, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı'yı, Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk'ü ve Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ı görevinden uzaklaştırarak yerine kayyum ataması üzerine "Kayyum saray darbesidir" başlıklı bir açıklama yayınladı.

"Tüm yurttaşlarımızı, Türk-Kürt kardeşliğine, özgürlüklere ve demokrasiye düşman Saray faşizmine karşı tek ses olmaya davet ediyoruz" ifadelerinin yer aldığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

KAYYUM SARAY DARBESİDİR!

"Diyarbakır, Van ve Mardin’de seçilmiş büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak, kayyum atanması halkın iradesinin fiilen gasp edilmeye çalışılmasıdır.

Üç kentimizin belediye başkanı da açık ara kazandıkları seçimin ardından, bir önceki kayyum döneminden kalan milyarlarca lira borca rağmen görevlerini layığıyla yerine getirmeye çalışan isimlerdir.

Türkiye İşçi Partisi olarak, seçilmiş belediye Eşbaşkanları Selçuk Mızraklı, Bedia Özgökçe Ertan ve Ahmet Türk’ün, partileri HDP’nin ve en temel haklardan biri olan seçme hakkı ellerinden alınmaya çalışılan yurttaşlarımızın yanlarında olduğumuzu ilan ediyoruz.

Tüm yurttaşlarımızı, Türk-Kürt kardeşliğine, özgürlüklere ve demokrasiye düşman Saray faşizmine karşı tek ses olmaya davet ediyoruz."