Türkiye İşçi Partisi: Yoldaşımız Utkan Adıyaman’ı kaybetmenin kederi içindeyiz

Türkiye İşçi Partisi Merkez Komitesi üyesi, eğitim emekçisi Utkan Adıyaman 3 gündür sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetti. Türkiye İşçi Partisi, Utkan Adıyaman’ın kaybını “Devrim ve sosyalizm mücadelesinin fedakar neferi Utkan yoldaşımızı zamansız kaybetmenin derin kederi içindeyiz. Kavgası ve anısı Türkiye işçi sınıfına ve partimize mirasıdır” sözleriyle duyurdu. 11-05-2019 15:19

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi kurucularından, Merkez Komitesi üyesi Utkan Adıyaman, geçirdiği ani beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetti. 3 gündür Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastenesi’nde yoğun bakımda olan Adıyaman, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 

Türkiye İşçi Partisi Genel Merkezi, Utkan Adıyaman’ın vefatını web sitesinden ve resmi hesabından duyurdu. “Devrim ve sosyalizm mücadelesinin fedakar neferi Utkan yoldaşımızı zamansız kaybetmenin derin kederi içindeyiz” sözlerine yer verilen açıklamada “Kavgası ve anısı Türkiye işçi sınıfına ve partimize mirasıdır” denildi. 

Türkiye İşçi Partisi tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“İşçiler için yaşadı, işçilerin kavgasında yaşayacak!

Utkan yoldaşımızı kaybetmenin derin kederi içindeyiz

Türkiye sosyalist hareketinin değerli militanı, hareketimizin kurucu ve önder kadrolarından, Türkiye İşçi Partisi Merkez Komitesi üyesi ve İşçi Bürosu sekreteri Utkan Adıyaman yoldaşımızı kaybettik. 

Geçirdiği ani beyin kanaması sonrasında yoğun bakıma alınan Utkan yoldaşımız tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Utkan yoldaşımızın kaybının derin kederi içindeyiz. 

Yoldaşımız Utkan Adıyaman ilk gençlik yıllarından bu yana devrimci hareketin militan kadrolarından olmuş, tüm enerjisini ve birikimini Türkiye işçi sınıfının mücadelesine, sosyalist devrim kavgasına hasretmiştir. Utkan yoldaşımız henüz lise yıllarında başladığı örgütlü mücadelesinde, hep yoksul mahallelerinde olmuş, Eğitim-Sen bünyesinde eğitim emekçilerinin örgütlenmesi için emek vermiş, işçiler başta olmak üzere emekçi halkın örgütlenmesi için hiçbir sorumluluktan kaçmamıştır. 

Evli ve iki çocuk babası olan yoldaşımız, yaşamının tüm alanlarında örnek bir komünist ve devrimci olarak hafızalarda yer etmiş; görev aldığı her alanda halkın kardeşi, gençlerin ağabeyi, öğrencilerinin ise çok sevgili öğretmeni olmuştur.

Utkan yoldaşımızı zamansız biçimde kaybetmiş olmamız bizleri ve tüm sevenlerini tarifsiz bir acı içinde bırakmıştır. 

Bununla birlikte, Utkan yoldaşımızın yıllarca sırtlandığı devrimci görevleri sırtlanmak ve onun düşlediği Sosyalist Türkiye’ye eriştirmek ise bizlerin, tüm yoldaşlarının görevidir. 

Tüm Türkiye İşçi Partisi üyelerinin, Türkiye devrimci ve sosyalist hareketinin, işçi sınıfımızın başı sağolsun. 

Sadece insanları değil tüm doğayı ve canlıları kopmaz bir kardeşlik bağı ile seven Utkan yoldaşımızı, bu kez onun çok sevdiği ezginin dizeleriyle uğurluyoruz: 

Suların sesini dinle şimdi  ormanın fısıldayışlarını  usulca yarılıyor dağların göğsü  bir aşkı dinlendirmek için 

Devrimciler ölür, devrimler durmaz sürer!
Yaşasın devrim ve sosyalizm!
Yaşasın Türkiye işçi sınıfının mücadelesi!

Türkiye İşçi Partisi Merkez Komitesi”

UTKAN ADIYAMAN KİMDİR?

1982 yılında doğan Utkan Adıyaman, gençlik yıllarından itibaren devrimci mücadele içerisinde yer aldı. Türkiye İşçi Partisi’nin de kurucularından olan Adıyaman, aynı zamanda Merkez Komitesi  üyesi ve İşçi Bürosu sorumlusuydu. Evli ve iki çocuk babası olan Utkan Adıyaman, Eğitim-Sen üyesi bir öğretmendi.