Türkiye İşçi Partisi: Normalleşme değil, halk düşmanlığı!

TİP, Saray'ın 'normalleşme' sürecinin başlatıldığını duyurmasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada "Normalleşme değil, halk düşmanlığı. Bu paket normal değil" denildi.05-05-2020 13:51

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Saray'ın 'normalleşme' süreci başlatmasına ilişkin açıklama yaptı.

TİP'in açıklamasında "AKP Genel Başkanı Erdoğan salgınla mücadelede sözde “normalleşme” paketini açıkladı. Ancak paketten normalleşme değil halkın yararına yönetmemekte ısrar çıktı. AKP halkı yok sayıp patronların çıkarlarını “normalleştirdi” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca alınan kararların halk yararına olmadığı belirtilirken, "Yüzbinlerce gencimizin geleceğiyle oynayan, milyonlarca yurttaşımızı haftalardır maskesiz, salgına karşı korumasız bırakan, yüzlerce kişinin sürekli yan yana geleceği AVM’leri çalıştıran, ülkeyi yapboz tahtasına çeviren tüm bu kararlar ne için, kimin yararına alınıyor? Halk yararına olmadığı açık" denildi.

TİP'in açıklamasının tamamı şu şekilde:

"AKP Genel Başkanı Erdoğan salgınla mücadelede sözde “normalleşme” paketini açıkladı. Ancak paketten normalleşme değil halkın yararına yönetmemekte ısrar çıktı. AKP halkı yok sayıp patronların çıkarlarını “normalleştirdi”.

Bir aydır halka maske dağıtamayan Saray, önce satılacak, sonra bedava olacak, sonra eczaneden alınacak, sonra kod gelecek, sonra telefon uygulamasından iletilecek diye diye yeniden maskelerin satılacağını ilan etti.

Lise öğrencilerinin belki de tüm yaşamını etkileyecek olan üniversiteye giriş sınavı YKS’yi Saray, önce Haziran’dan Temmuz’a erteledi, şimdi vazgeçip Temmuz’dan yine Haziran’a geri çekti.

Vaka sayılarında belirgin bir düşüş henüz yaşanmadığı halde turizm merkezi olan kimi illerimize seyahat kısıtlamasını kaldırdı.

11 Mayıs’tan itibaren AVM’lerin açılacağını duyurdu.

Yüzbinlerce gencimizin geleceğiyle oynayan, milyonlarca yurttaşımızı haftalardır maskesiz, salgına karşı korumasız bırakan, yüzlerce kişinin sürekli yan yana geleceği AVM’leri çalıştıran, ülkeyi yapboz tahtasına çeviren tüm bu kararlar ne için, kimin yararına alınıyor? Halk yararına olmadığı açık.

Normal dedikleri bu paket halk için değil, Saray’ın gözdeleri AVM’lerin, otellerin sahipleri için, patronlar içindir.

Saray’ın ve patronların çıkarı uğruna sağlığımızdan, geleceğimizden olmayacağız.

Bu bozuk düzeni mutlaka yıkacağız."

NE OLMUŞTU?

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası dün yaptığı açıklamasında 'normalleşme' sürecinin başlatıldığını duyurmuştu.

Erdoğan açıklamasında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını henüz kontrol altına alınamamışken, 65 yaş üstü yurttaşlar sokağa çıkma yasaklarında bir gün, 4 saat sokağa çıkabileceğini, 0-15 yaş arası çocuklar ise 13 Mayıs Çarşamba 4 saat, 15-20 yaş arası ise 15 Mayıs'ta 4 saat sokağa çıkabileceğini söylemişti.

Kuaförler, berberler ve AVM'ler 11 Mayıs'ta açılırken, şehirlerarası kısıtlama da 7 il için kaldırılmıştı. 

YKS'nin 27-28 Haziran'da yapılacağı belirtilen plana göre, AKP iktidarında krize dönüşen maske dağıtımıyla ilgili de satış serbest hale getirilmişti.

İleri Hatırlatıyor