Türkiye, eşitsizlikte 149 ülke arasında 130. sırada

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dair dünya çapında yayınlanan rapor, Türkiye'deki eşitsizliği ortaya koydu. Raporda Türkiye 149 ülke arasında 130. sırada yer aldı.19-12-2018 12:27

Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) 2018 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu yayınlandı.

Rapora göre Türkiye, cinsiyet eşitsizliğinde 149 ülke arasında 130. sırada yer alırken, toplumsal cinsiyet eşitliğinde en öndeki ülke İzlanda, son sıradaki ülke ise Yemen oldu.

Rapor, 149 ülke temel alınarak hazırlandi ve ülkeler cinsiyet eşitsizliği, eğitim, sağlık, siyaset ve iş hayatı başlıklarında incelendi.

Eğitime, sağlığa, siyasete katılımda kadın-erkek eşitsizliği son 10 yılda iyileşme göstermesine rağmen, söz konusu ilk üç alanda kadınların katılımı 2017’ye göre geriledi.

Raporda, cinsiyet eşitliği endeksinde 1 puan tam eşitlik anlamına geliyor. Bu puana en çok yaklaşan ülkeler İzlanda, Norveç, İsveç. Suriye, Irak, Pakistan ve Yemen ise 1 puanın en uzağındaki ülkeler. 

YÖNETİM KADEMELERİNDEKİ KADINLARIN SAYISINDA ARTIŞ

Rapora göre 2018’de kadınların iş hayatına katılımında belirgin bir artış gözlense de kadınlar ile erkekler arasında maaş farkı yüzde 51 oranında. Raporda, olumlu olarak ilerleyen tek alanda, kadınların yönetim kademelerindeki artış. Kadınların yönetim kademelerinde olması yüzde 34 oranında artmış durumda. 

Öte yandan; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik  gibi beceri ve bilgi gerektiren alanlarda kadınlar yine yeterince temsil edilmediği de vurgulandı. 

TÜRKİYE 139. SIRADA

Raporda, Türkiye ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

Türkiye, 149 ülke arasından 19 ülkeyi, toplumsal cinsiyet eşitliği başlığında geride bırakarak listenin 130. sırasında yer aldı. Türkiye’nin geride bıraktığı ülkeler  sırasıyla şöyle: Fildişi Sahili, Bahreyn, Nijerya, Togo, Mısır, Moritanya, Fas, Ürdün, Umman Sultanlığı, Lübnan, Suudi Arabistan, iran, Mali, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Çad, Suriye, Irak, Pakistan, Yemen.

12 YILDA 25 SIRALIK GERİLEME

2006 yılında bu sıralamada 105. olan Türkiye, 12 yılda 25 sıra geriledi. 

Türkiye, 149 ülke arasında, "Kadınların ekonomik katılımı ve fırsat eşitliği" konusunda 131. sırada yer alırken, eğitimde 106., sağlıkta 67. ve politik katılımda 113. sırada görünüyor. 

Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri arasındaki listede de 7. sırada yer alıyor, aynı listede Yemen son sırada.