Türkiye Erkek Sutopu Milli Takımı olimpiyat elemelerinden diskalifiye edildi

Tokyo Olimpiyatları Elemeleri için Hollanda’da bulunan Türkiye Erkek Sutopu Milli Takımı’nda 5 sporcunun Covid-19 testi pozitif çıkması sebebiyle takım elemelerden diskalifiye edildi.15-02-2021 09:45

Tokyo Olimpiyatları Elemeleri için Hollanda’nın Rotterdam kentinde bulunan Türkiye Erkek Sutopu Milli Takımı’nda 5 sporcunun yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıktı. İlk maçına bu akşam çıkması gereken milli takım, bu nedenle elemelerden diskalifiye edildi. Türkiye Sutopu Federasyonu Başkanı Vedat Akgün 13’ü sporcu 17 kişinin bulunduğu bütün kafilenin otelde karantinaya alındığını açıkladı.

Akgün yaptığı açıklamada “Türkiye’de uçağa binmeden önce de yapılan testler negatif çıkmıştı. Hollanda’ya gittikten sonra önce bir sporcumuzun, daha sonra da diğer arkadaşlarımızın testleri pozitif çıktı. 5 çocuğumuzun testi pozitif çıkınca müsabakalara katılamadık. Diskalifiye ettiler” dedi.

'OTELDE KARANTİNAYA ALINDILAR'

Tüm kafilenin otelde karantinaya alındığını söyleyen Akgün, Sağlık Bakanlığı’ndan ambulans uçak istediklerini belirtti. Akgün şöyle konuştu:

“Ben yarın Hollanda’ya gidecektim, bu durumda gidemiyorum. Genel sekreterimiz orada. Bütün kafileyi karantinaya aldılar. Otelden dışarıya çıkarmıyorlar. Bütün sporcular ayrı ayrı odalarda kalıyor, yemekleri kapılarına bırakılıyor. Büyükelçiliğe durumu aktardık, Sağlık Bakanlığı ile ambulans uçak için irtibata geçildi. Covid-19 testi pozitif çıkan çocukları yarın ambulans uçakla Türkiye’ye getirmenin yollarını araştıracaklar. Diğer kafilemiz de yarın veya öbür günkü uçakla artık dönecek”

'İSTANBUL VE ANKARA'DA YAPILAN TESTLER NEGATİF ÇIKMIŞTI'

Takımın Türkiye’de kamp sırasında sürekli teste girdiğini söyleyen Akgün “Bu çocuklar 15 gündür Ankara ve İstanbul’da kamptalardı. Hem Ankara’da hem de İstanbul’da 3-4 günde bir test yapıldı. İstanbul’da iki çocuğumuzun testi pozitif çıkmıştı. Onları zaten kafileden çıkarıp, yedek sporcuları kadroya dahil ettik. Ondan sonraki süreçte yapılan testler negatif çıkmıştı. Uçuştan en az 72 saat önce test isteniyor, o testlerde de olumsuz bir şey çıkmadı. Uçağa binerken otomatikman bütün yolculara test yapılıyor, yine pozitif sonuç çıkmadı. Hollanda’daki otelde birinci gün 1, ikinci gün 2 sporcumuzun testi pozitif çıktı. Bu sabah bir test daha yaptılar. Oynayabilseydik maçımız bu akşam olacaktı. Sabahki testte 2 sporcumuzda daha pozitif sonuç çıkınca devre dışı bıraktılar” ifadelerini kulandı.